Překládání, hlídání dětí nebo malování bytů. Ukrajinským uprchlíkům pomáhá na 300 studentů z Baťovy univerzity

Foto: UTB
ZLÍN – Do pomoci ukrajinským uprchlíkům se zapojili také studenti a zaměstnanci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Působí jako dobrovolníci v krajském asistenčním centru, podílejí se na organizaci potravinové sbírky, překládají nebo pomáhají například se stěhováním.

V krajském asistenčním centru pomoci v areálu Baťovy nemocnice je denně velmi rušno. Neustále sem přichází stovky lidí prchajících před hrůzami ukrajinské války. Potřebují se zorientovat, zařídit si nezbytné doklady, sehnat ubytování a třeba také práci. Na místě je potřeba doslova každá ruka.

„Jako skautce je pro mě úplně přirozené pomáhat. V tuto chvíli se starám u vstupu o koordinaci a navádím příchozí na správná místa,“ uvedla studentka druhého ročníku Fakulty ekonomiky a managementu Barbora Wirthová.

Lidé z Ukrajiny si v centru mohou vyřídit důležité dokumenty, jako je základní registrace, vízum, pojištění nebo ubytování. Na všech stanovištích jsou přítomni právě dobrovolníci z řad studentů zlínské univerzity.

„Pomáhám přicházejícím lidem s vyplňováním dotazníků a různých formulářů, které jsou pouze v českém a anglickém jazyce. Zároveň koordinuji další příchozí. Protože studuji obor ochrana obyvatelstva na Fakultě logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti, tak je to pro mě dobrá zkušenost, ale zároveň to beru jako moje poslání,“ nechala se slyšet studentka Marie Maguláková.

„Chtěla jsem se věnovat dětem z uprchlických rodin a zpříjemnit jim tak čas, který tady stráví. Zároveň jsem k ruce hasičům a policistům, když potřebují s něčím pomoc. Systém je teď mnohem organizovanější a rychlejší, takže tady děti nemusí naštěstí trávit tak dlouhý čas jako při otevření centra,“ vysvětluje studentka sociální pedagogiky z Fakulty humanitních studií Iveta Eliášová.

Poté, co vedení zlínské univerzity vyzvalo své studenty i zaměstnance k pomoci, začali se dobrovolníci hlásit téměř okamžitě. „Nyní máme v databázi přibližně 350 českých i mezinárodních dobrovolníků z řad studentů i zaměstnanců, které posíláme na různá místa dle aktuální potřeby. Pomáhají s překlady, hlídají děti nebo třeba připravují ubytování, v těchto dnech například studenti pomáhají při výmalbě bytů,“ popisuje koordinátorka dobrovolnických aktivit z UTB Markéta Sovišová.

Postupně se začínají ozývat také studenti z Ukrajiny, kteří chtějí na zlínské univerzitě studovat. „Nyní evidujeme kolem třiceti žádostí ukrajinských studentů. Je nutné dodat, že studenti z Ukrajiny si přihlášky posílají na různé univerzity u nás a rozhodují se podle toho, jaký obor studují,“ říká prorektor pro pedagogické záležitosti Lubomír Beníček.

Před několika dny přijelo do Zlína pět studentů ze Lvova, kteří se zapojili do výuky na Fakultě multimediálních komunikací.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x