Přípravy na 64. Zlín Film Festival běží na plné obrátky

Foto: ZFF
ZLÍN – Filmoví fanoušci by si ve svých diářích měli červeným písmem poznačit termín 30. 5. - 5. 6. V těchto dnech totiž krajské město ovládne 64. ročník nejstaršího a největšího festivalu filmů pro děti a mládež na světě - Zlín Film Festival.

Letos se chceme ještě více zaměřit na vytvoření atmosféry filmového festivalu v samotném srdci Zlína, pracujeme na tom, aby návštěvníci cítili propojení filmových témat s akcemi doprovodného programu na každém kroku,“ objasnila záměry výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.

Festival je také již tradičně místem setkání řady významných hostů z filmové branže a poctou jejich celoživotní práci v dětském a mládežnickém filmu. Prestižní ocenění za přínos kinematografii pro děti a mládež tak získají v roce 2024 dvě osobnosti. „Zlatý střevíček udělíme v úvodu festivalu režisérovi a scenáristovi Hynku Bočanovi, v jeho závěru potom herci Bolku Polívkovi,“ oznámil prezident festivalu Čestmír Vančura.

Ve svém filmovém programu nabídne 64. Zlín Film Festival i letos soutěžní snímky v tradičních kategoriích, do kterých mohou tvůrci přihlašovat své filmy ještě do dnešního dne. V rámci mimosoutěžního filmového programu plánují dramaturgové připomenout výročí tří významných režisérů, kteří jsou spojení s tvorbou pro děti a mládež. Jedná se o Karla Kachyňu, Věru Plívovou-Šimkovou a Františka Vláčila. Festival nabídne nejen jejich filmovou tvorbu, ale také zajímavé besedy.

Účast na nich již potvrdili například herci Jan Kraus, Pavel Nový a jednáme i s Jiřím Lábusem a dalšími,“ naznačila umělecká ředitelka Markéta Pášmová a uvedla, že masterclass o Františku Vláčilovi povede Petr Gajdošík, autor rozsáhlé Vláčilovy monografie.

Slavit se ovšem budou i další výročí, jako například 100 let od narození filmového architekta, výtvarníka a režiséra Zdeňka Rozkopala, blízkého spolupracovníka Karla Zemana. Festival v souvislosti s ním chystá výstavu jeho výtvarných děl v Galerii Václava Chada.

Nemineme ovšem ani osmdesátiny profesora Jana Gogoly, dramaturga neodmyslitelně spjatého se zlínskou filmovou tvorbou a bývalého programového ředitele našeho festivalu,“ doplnila Markéta Pášmová. Besedu s oslavencem povede jeho syn, rovněž uznávaný dramaturg a pedagog Jan Gogola ml.

Ve filmovém programu nebude chybět ani loni úspěšně uvedená programová sekce Webových seriálů pro mladé publikum, která se i letos bude věnovat důležitým tématům mladé generace.

Diváci se tak mohou těšit na seriály z Norska, Francie, Španělska, Itálie, Dánska či Německa, v nichž se setkají s tématy sportu, odlišnosti, perspektivy budoucnosti, psychického zdraví nebo klimatické krize,“ vysvětlila umělecká ředitelka s tím, že projekce seriálů opět doplní diskuse s odborníky na uvedená témata.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x