Termokamera funguje nepřetržitě v třídicím stanu při vstupu do nemocnice. Zdravotníci si od jejího využití slibují, že pomůže zrychlit třídění příchozích lidí a zároveň bude měření teploty přesnější.
„Zvýšená tělesná teplota je stále jedním z důležitých parametrů, které musíme u příchozích pacientů sledovat a na základě toho je třídit na ty, kteří jsou bez příznaků onemocnění novým koronavirem a na ty příznakové. K nim pak přistupujeme jako k potencionálně infekčním a klademe větší důraz na využití ochranných pomůcek při jejich ošetření. Je to klíčové pro ochranu našich zdravotníků a dalších pacientů,“ vysvětlil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.
Termokamerový systém má nemocnice podle jeho slov bezplatně vypůjčený zatím na jeden měsíc. „Termokamera funguje nepřetržitě sedm dnů v týdnu v době od šesti do šestnácti hodin, provádíme s ní screening pacientů přicházejících k nám do nemocnice, tedy těch akutních, protože plánované operace a preventivní a plánovaná vyšetření jsme už od začátku minulého týdne odložili. Denně kamera odbaví asi 600 příchozích a výstupy vyhodnocují medici, kteří nám nyní v provozu pomáhají,“ podotkl ředitel nemocnice.
Zdravotníci podle jeho slov dosud využívali při zjišťování tělesné teploty pacientů bezkontaktní teploměry. „Ukázalo se, že naměřené hodnoty nejsou přesné a že zejména ve venkovním třídícím stanu mohou být výsledky zkreslené. Termokamera by se podle dodavatele měla vyznačovat maximální přesností, kdy se jedná o odchylku do tří desetin stupně Celsia. Naproti tomu i dražší bezdotykové teploměry mají odchylku měření i v řádu několika stupňů v závislosti na tom, zda člověk přichází například z chladného prostředí,“ popsal Petr Sládek.
Díky několikanásobnému alarmu, kterým je systém opatřen, nemůže obsluha pacienta se zvýšenou tělesnou teplotou přehlédnout. Pokud takový pacient přichází, systém sám automaticky upozorní obsluhu jednak zvukovým alarmem, ale i světelně a obrazem na připojeném monitoru. „Měření pomocí termokamerového systému zrychlí průchod pacientů třídícími místy a je zároveň bezpečnější pro obsluhující personál, protože umožňuje změřit teplotu i více osob současně, aniž by se k nim personál musel přiblížit,“ doplnil Petr Sládek.