Prodělali jste covid a stále se necítíte dobře? Pomoc nabízí postcovidová ambulance

Krajští radní schválili prodloužení investiční akce „Nová krajská Baťova nemocnice“ Foto: KNTB
ZLÍN – Trpíte kašlem, bolestmi hrudníku, zadýcháváním nebo třeba vysokým krevním tlakem? Tyto a celá řada dalších potíží patří mezi nejčastější symptomy, se kterými se potýkají pacienti po prodělání covidu-19. Pomoc v těchto případech poskytuje ambulance, kterou letos na jaře otevřela Krajská nemocnice Tomáše Bati.

V dobách největšího náporu přijímala ambulance až pět pacientů denně. „Dnes je situace klidnější, s důsledky prodělaného onemocnění způsobeného novým typem koronaviru se ale setkáváme pořád. Některé pacienty máme v péči dlouhodobě,“ konstatovala Alena Zimulová, zástupkyně primáře Plicního oddělení, pod které ambulance pro pacienty s postcovidovým syndromem patří.

Většina pacientů po prodělaném covidu, u kterých přetrvávají zdravotní potíže, se léčí u svých praktických lékařů. Do postcovidové ambulance míří ti, kteří potřebují odbornou pneumologickou péči. Zejména jde o pacienty po covidovém zápalu plic, kteří mají potíže s dýcháním a kašlem, a to i řadu týdnů po vyléčení. Pokud tyto stavy trvají tři měsíce, hovoří odborníci o takzvaném postakutním covidu, pokud ještě déle, jde o postcovidový syndrom.

V postcovidové ambulanci podstoupí pacienti rentgenové vyšetření, které odhalí případné změny na plicích, poté následuje kompletní funkční vyšetření. „Zjišťujeme případné zúžení v průduškách, snížení vitální plicní kapacity, snížení takzvané plicní difuze po zánětu plic. Ověřujeme také funkci plic z hlediska dostatečného okysličování, měříme tedy saturaci kyslíku v klidu a po námaze. Dle zjištěných problémů pacienty cíleně léčíme protizánětlivými léky nebo léky na rozšíření průdušek,“ sdělila dále Zimulová.

Pokud vyšetření v postcovidové ambulanci odhalí problémy nesouvisející s plícemi a jejich funkcí, jsou pacienti odesílaní dle zjištěných výsledků k příslušnými specialistům. Mezi ně patří například psychologové, protože těžké průběhy onemocnění covid-19 mohou způsobovat výpadky paměti, nebo odborníci na svalovou atrofii, srdeční arytmii, cukrovku, žaludeční či zažívací potíže. „Škála problémů vyvolaných covidem je opravdu široká. Setkáváme se i se stomatologickými problémy, zhoršením zraku, dost lidí má problémy s vypadáváním vlasů,“ upozornila Alena Zimulová.

Do postcovidové ambulance míří lidé různého věku. Nejčastější skupinu tvoří čtyřicátníci, léčbu ale podstoupili i patnáctiletí pacienti či senioři. Dosavadní praxe ukazuje, že díky odborné léčbě potíže zapříčiněné onemocněním novým typem koronaviru do půl roku zmizí nebo se výrazně zmírní.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x