Putovní sochy Michala Gabriela ozdobí park Komenského

Putovní výstava soch Michala Gabriela. Foto: Město Zlín
ZLÍN – Ve zlínském parku Komenského začala v těchto dnech instalace souboru bronzových plastik Michala Gabriela. Putovní výstava akademického sochaře sestává ze sousoší Strážci/Hráči a smečky sedmi zvířat. Expozice bude ve Zlíně k vidění až do příštího jara.

Dílo Hráči původně vzniklo jako třináct samostatných soch vyřezaných do třinácti dubových kmenů. „Každý dub měl stáří nejméně 150 let a vždy šlo o padlé stromy. Žádný nebyl kvůli soše pokácený. Aby mohly sochy stát trvale venku, jsou odlité do bronzu,“ osvětlil Michal Gabriel.

Později do forem sejmutých ze třinácti dřevěných hráčů odlil třináct nových soch. Oproti původním otiskům vyřezaného povrchu byl povrch pokryt strukturou ze skořápek vlašských ořechů. „Skutečné skořápky jsou zalité v povrchu sochy černou polyesterovou pryskyřicí. Aby mohly tyto laminátové odlitky stát trvale venku, byly odlity také do bronzu,“ dodal autor výstavy.

Strážci/Hráči i šelmy a další objekty jsou opakovaně umisťovány do veřejného prostoru měst české republiky i sousedních zemí, jako jsou Karlovy Vary, Praha, Brno, Olomouc, Kroměříž, Rakovník, Bratislava či Büdelsdorf.

Jakmile současná epidemiologická situace dovolí, bude soubor plastik oficiálně představen veřejnosti formou vernisáže,“ vzkázal kurátor venkovní výstavy Leoš Lang.

Statutární město Zlín má sochy v bezplatné výpůjčce. O organizační zajištění expozice se postaral městský Odbor kultury a památkové péče za přispění Kulturního institutu – Alternativa.

Akademický sochař a vysokoškolský učitel Michal Gabriel je absolventem Střední umělecko průmyslové školy v Praze a Akademie výtvarných umění v Praze, oboru Sochařství. V roce 1987 založil spolu s dalšími umělci neformální uměleckou skupinu Tvrdohlaví. V roce 2009 byl jmenován profesorem. Patří k nejvýraznějším sochařům postmoderní generace.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x