Putovní výstava v parku Komenského připomíná doklady sovětské brutality

Foto: Zlínský kraj
ZLÍN – Tragické osudy desetitisíců občanů Litvy deportovaných do sovětských pracovních táborů na Sibiři představuje putovní výstava „Pod cizím nebem“, která je od včerejška k vidění ve zlínském parku Komenského. Zahájení výstavy se zúčastnili velvyslanec Litevské republiky v ČR Laimonas Talat-Kelpša, za Zlínský kraj náměstek hejtmana David Vychytil společně s radními Zuzanou Fišerovou a Jiřím Jarošem.

Výstavu připravilo Muzeum obětí genocidy při Středisku výzkumu genocidy a odboje obyvatel Litvy, přeložena byla do mnoha jazyků a procestovala několik zahraničních států. Nyní ji Velvyslanectví Litevské republiky v ČR ve spolupráci se Zlínským krajem představuje také ve Zlíně, kde bude k vidění do neděle 26. května.

Je velmi důležité, abychom si tyto tragické události připomínali a vzpomněli na památku všech nevinných obětí, které trpěly nespravedlivým pronásledováním a brutalitou totalitního režimu. Tato výstava je silným mementem pro nás všechny, jak je důležité bránit svobodu a stavět se proti nespravedlnosti a útlaku v jakékoli podobě,“ řekl náměstek hejtmana Zlínského kraje David Vychytil.

Výstava na jednom místě shromažďuje doklady sovětské brutality a představuje takzvanou „kolektivní paměť“ Litevců na stalinské represe. První vlna hromadných deportací z Litvy začala 14. června 1941 – přesně v den prvního výročí nezákonné okupace. Přes noc bylo zatčeno okolo 27 000 civilistů, většinou žen a dětí, a odvezeno tisíce kilometrů daleko na Sibiř.

Po druhé světové válce se deportace vrátily s ještě prudší intenzitou. Jen z Litvy bylo do táborů nucených prací v drsných arktických podmínkách odsunuto nejméně 130 tisíc občanů, z nichž pouze 60 tisíc se vrátilo.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x