Radary ve Valmezu loni „chytily“ 57 tisíc neukázněných řidičů

Měřící stanoviště ul. Rožnovská. Foto: město Valašské Meziříčí
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - V loňském roce zaznamenala tamní Městská policie prostřednictvím stacionárních radarů a systému úsekového měření v průměru 1 100 řidičů týdně, kteří nerespektovali nejvyšší dovolenou rychlost, tedy 50 km/h v obci.

Pro zavedení stacionárních radarů se radnice rozhodla jako první v okrese Vsetín už v roce 2016. „Valašské Meziříčí je dopravním uzlem, kterým velká část řidičů pouze projíždí a naším cílem bylo zvýšit bezpečnost chodců a dalších účastníků silničního provozu. To se nám myslím podařilo, neboť řidiči mnohem více dbají na dodržování nejvyšší dovolené rychlosti,“ uvedl starosta Robert Stržínek.

V uplynulých letech řešila městská policie v průměru 29 tisíc přestupků ročně. Loni však došlo k jejich výraznému navýšení. „Za rok 2022 evidujeme celkem 57 000 oznámených řidičů, kteří nerespektovali nejvyšší dovolenou rychlost v obci. Nárůst je způsoben zejména zavedením systému úsekového měření rychlosti v Zašové. Tento systém vznikl na žádost zmíněné obce na hlavním silničním tahu z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm, kde řidiči pravidelně nedodržovali nejvyšší dovolenou rychlost zejména při průjezdu přes dvojici přechodů pro chodce. I zde je však patrný výrazně klesající trend počtu přestupků a rychlosti projíždějících vozidel,“ vysvětlil Jan Camfrla, ředitel Městské policie Valašské Meziříčí. Městem pak podle jeho slov většina přestupců projíždí rychlostí do 65 km/h.

Na pokutách radnice v loňském roce vybrala částku bezmála 40 milionů Kč. „Tyto peníze každoročně zpětně investujeme do zajištění větší bezpečnosti dopravy ve Valašském Meziříčí. Jedná se nejen o opravy, údržbu a očistu místních komunikací, ale také o budování nových a opravy stávajících chodníků, cyklochodníků či parkovišť. Dále je využíváme také na zajištění provozu MHD zdarma pro všechny cestující. Za loňský rok se pak v souhrnu bavíme o nákladech 53 milionů korun,“ pokračoval starosta Robert Stržínek.

Vzhledem k četným žádostem ze strany občanů a místních komisí zvažuje město i nákup nového ručního radaru pro měření rychlosti městskou policií v dalších lokalitách.

Valašské Meziříčí je dopravním uzlem, kterým denně projede přes 25 000 vozidel. Měřící stanoviště jsou umístěna v ulicích Vsetínská, Šafaříkova, Rožnovská, M. Alše, Žerotínova, v místních částech Hrachovec a Podlesí a obcích Poličná a Zašová. Radnice využívá k měření dvojici speciálních přístrojů. V případě Zašové provozuje Městská policie Valašské Meziříčí také systém úsekového měření rychlosti.

Zdroj: město Valašské Meziříčí

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x