Rekonstrukce věznice se blíží

Ondřej Vetchý při návštěvě věznice v Uherském Hradišti, foto: město Uherské Hradiště
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – V uplynulých měsících se plánovaná rekonstrukce uherskohradišťské věznice výrazně posunula. Zejména pokud jde o vypsání architektonicko - urbanistické projektové soutěže. Její vítěz určí, jak bude známý památkově chráněný areál vypadat.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je správcem komplexu věznice v Uherském Hradišti, vyhlásil architektonicko – urbanistickou projektovou soutěž. Do 4. listopadu 2022 je možné podávat návrhy na rekonstrukci areálu.

Již dříve bylo rozhodnuto, že do budov věznice budou umístěny státní instituce, jako je okresní soud, okresní státní zastupitelství, probační a mediační služby. Očekávaným projektem je také zřízení muzea a památníku totalitních režimů.

Co se týče muzea, půjde o jedinečnou instituci, která bude prezentovat expozice zobrazující doby obou totalit. Vzpomínat bude také na osudy vězněných osob, metody nositelů zla a jejich vliv na příslušný region. Předpokládá se, že význam muzea výrazně překročí nejen hranice regionu, ale i České republiky.

„Záchraně této kulturní památky věnujeme maximální pozornost a děláme vše pro to, abychom jí vdechli nový život a současně veškeré práce s ohledem na její historický význam co nejvíce urychlili. Architektonická soutěž je nejtransparentnější způsob, který umožní posouzení více různých variant řešení a výběr nejlepší z nich odbornou porotou složenou z významných českých i zahraničních architektů,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Pro Uherské Hradiště je budoucnost areálu bývalé věznice jednoznačnou prioritou. „Jsem velmi rád, že členem odborné poroty, která bude návrhy zaslané do architektonické soutěže vyhodnocovat, je i zástupce našeho města, konkrétně pan architekt Aleš Holý. Věřím, že budoucí podoba areálu bývalé věznice bude nejen důstojnou připomínkou jeho nechvalně proslulé minulosti, ale zároveň bude respektovat architektonické hodnoty městské památkové zóny,“ řekl Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Zahájení samotné rekonstrukce plánuje stát na rok 2025, obnovený areál by se měl otevřít v roce 2028.

Věznice je ale také v centru pozornosti osobností, které mohou přispět ke zdárné rekonstrukci tohoto budoucího „areálu spravedlnosti“. Na návštěvu letos zavítal premiér Petr Fiala, ministr kultury Martin Baxa a ministryně obrany Jana Černochová. Během léta přijali pozvání na prohlídku věznice také ministr financí Zbyněk Stanjura a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček.

Kromě politiků záchranu uherskohradišťského komplexu podporují také známé osobnosti. Jednou z nich je třeba herec Ondřej Vetchý, který návštěvu bývalé věznice nevynechal ani co by host letošní Letní filmové školy.

Vedle samostatné rekonstrukce probíhá také sběr pamětí, fotografií a dokumentů v souvislosti s věznicí. Město poroto vyzývá všechny, kdo mají některé ze zmíněných materiálů, aby se ozvali na emailovou adresu info@veznicehradiste.cz.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x