Rekonstrukce zámku Kinských finišuje, architekti se rozhodli jít s dobou

Rekonstrukce zámku Kinských finišuje. Foto: Muzeum regionu Valašsko
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Rozsáhlá rekonstrukce zámku Kinských ve Valašském Meziříčí se po třech letech chýlí ke konci. Návštěvníci by poprvé mohli projít jeho branami na podzim roku 2021 a mají se opravdu na co těšit!

Empírový zámek z 19. století, kterým projde za rok kolem 25 tisíc návštěvníků, potřeboval zásadní opravu jako sůl. „Objekt už byl ve velmi neutěšeném stavu, na čemž se podepsal nejen zub času, ale především hodně nešťastný způsob oprav, které tady proběhly ve druhé polovině minulého století,“ uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Rekonstrukce zámku odstartovala na začátku roku 2019. Původní termín dokončení stavebních prací byl únor 2021, ale dodavatelská firma nabrala zpoždění kvůli problémům s covidem. „Stavební část by měla být dokončena v květnu. Jakmile bude stavba zkolaudována, můžeme začít s instalací mobiliáře a stěhováním předmětů z dočasného místa uložení. Souběžně s tímto bude řešena instalace nových expozic a výstavních prostor,“ sdělil Vitásek.

K zásadním bodům rekonstrukce patřilo odstranění vlhkosti v přízemí objektu či kompletní výměna zastaralé elektroinstalace, která teď bude muset zvládnout i řadu multimediálních „vychytávek“ v nové stálé expozici. Dokončeny už jsou také moderní depozitáře pro uložení sbírkových předmětů. „Asi největším oříškem je ale vybudování výtahu. Jeho umístění musela schválit i státní památková péče a ani stavebně to není vůbec jednoduché. My jsme moc rádi, že výstavní prostory v patře teď budou pohodlně dostupné i návštěvníkům se zdravotním hendikepem,“ doplnil vedoucí provozního oddělení Muzea regionu Valašsko Jan Marek.

Nové výstavní prostory zámku budou stát určitě za to. Muzeum regionu Valašsko totiž hodlá v zámku Kinských rozjet zcela nový koncept pojetí výstavnictví. „Chceme se otevřít co nejširšímu spektru návštěvníků a nabídnout jim nejen poznání, ale i zábavu a příjemný zážitek. Stálá expozice přiblíží historii regionu z pohledu různých oborů lidského vědění zasazených do kontextu vzájemného působení člověka a okolní přírody. Bude využívat moderních technologií a další současné trendy. Tradice skla a gobelínů dostane prostor v dílčích výstavách, kde budeme moci ukázat mnohem více z našich bohatých sbírek, než v případě dlouhodobé expozice,“ vysvětlil ředitel muzea Vitásek.

Přesný termín znovuotevření zámku Kinských zatím nelze určit. Jako nepravděpodobnější se jeví listopad tohoto roku. Celkové náklady rekonstrukce zámku se vyšplhají na bezmála 120 milionů korun.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x