Řidič s 2,4 promile: „Něco málo jsem před jízdou vypil…“

Strážníci městské policie řešili v uplynulých dnech několik případů s podnapilými řidiči. Foto: Městská policie Zlín
ZLÍN – Konzumace alkoholických nápojů se neslučuje s řízením vozidla. Zdánlivě prostá a jasná poučka. Jak by ale mohli potvrdit strážníci Městské policie Zlín, ne všichni řidiči se podle ní řídí…

V pondělí 13. září odpoledne řešila hlídka Městské policie Zlín řidiče osobního motorového vozidla, který si nelámal hlavu se zákazem odbočování vlevo. Jak záhy vyšlo najevo, ignorování dopravní značky nebylo zdaleka největším problémem 34letého řidiče.Řidič se před jízdou posilnil konzumací alkoholických nápojů, přičemž orientační vyšetření prokázalo, že mu v těle koluje přes 1 promile alkoholu,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavel Janík. Strážníci řidiče proto omezili na osobní svobodě a celou věc si následně převzala k dalšímu šetření hlídka republikové policie.

O poznání nebezpečnější nápad měli v neděli 19. září v hluboké noci dva mladíci ve věku 23 – 24 let, kteří měl v krvi 2,1, respektive 2,6 promile. Mladí muži se rozhodli vyzkoušet kouzlo sdílených kol a skutečností, že porušují jak smluvní podmínky, tak i zákon o silničním provozu, se nijak netrápili. Hlídka městské policie je zastihla v okamžiku, kdy jeden se snažil marně rozjet, zatímco druhý se i s půjčeným bicyklem uložil z vertikální pozice do horizontální. „Strážníci oběma cyklistům vysvětlili, že v podnapilém stavu nemohou řídit ani jízdní kolo a doporučili jim pohyb výhradně po vlastních,“ řekl k případu Janík. To bylo nakonec pochopeno, ale i tak bude mít celá věc dohru v přestupkovém řízení před správním orgánem, kde mladíkům hrozí vysoká pokuta.

Stěží uvěřitelný příběh se pak odehrál ve středu 22. září večer v místní části Kudlov. Čtvrthodinu před desátou přijal operační důstojník oznámení, že se poblíž zastávky MHD nachází skupina podnapilých osob. Další volající poté upřesnil, že v místě je odstaveno osobní motorové vozidlo, které jeho řidič zaparkoval nárazem do opěrné zídky, načež z místa odvrávoral pryč.

V okamžiku, kdy již na místě stála auta městské i republikové policie, za nimi zastavil další vůz. „Z vozidla se vypotácel 27letý řidič, který se předem omluvil, že něco málo před jízdou vypil a poprosil o shovívavost, neboť přijel vyzvednout vozidlo, které do zdi zaparkovala údajně jeho přítelkyně. Hodnota 2,4 promile alkoholu vyrazila dech všem přítomným,“ popsal případ Pavel Janík. Ani v tomto případě podnapilý muž z místa svým vozem neodjel a čekají jej teď značné nepříjemnosti.

--> --> --> --> -->