Rušná noc záchranářů horské služby: pátrání po turistovi a transport dvou místních do lékařské péče

Foto: HS Beskydy
BESKYDY – Rušnou noc zažili začátkem tohoto týdne záchranáři Horské služby Beskydy, kteří během několika hodin zasahovali hned třikrát. V prvním případě pátrali po turistovi v okolí hřebene Vsetínských Beskyd a pak následovaly dva noční transporty obyvatel z horských samot do nemocnice.

Byla to rušná noc, transporty místních jsou vzhledem k nedostupnosti terénu občasnou součástí naší práce, vždy spolupracujeme s posádkou sanitky ZZS, tam není co řešit, a pátrání mělo naštěstí také dobrý konec,“ shodují se Roman Kalabus a Pavel Masopust z Horské služby Beskydy.

V noci na úterý 7. února o půl čtvrté ráno přijala Horská služba na Soláni volání na pevnou linku, kdy návštěvníci Velkých Karlovic oznámili, že jeden člen skupiny se před více než čtyřmi hodinami vydal autem na nákup do Rožnova pod Radhoštěm, dosud se nevrátil a nebere telefon. Dalšímu ze skupiny se v telefonu v aplikaci zobrazovala poloha auta, zaslali ji tedy záchranářům a ti se podle ní vydali pohřešovaného hledat.

Prohledával jsem oblast hřebene Vsetínských Beskyd, kde hřebenovku upravuje pouze rolba. V té době už na cestě ležela vrstva hlubokého prachového sněhu. Hledání bylo bezvýsledné, a tak jsem zavolal na pomoc Policii ČR, kteří se mi vydali pomoct,“ popisuje náročnou situaci Roman Kalabus z Horské služby Beskydy.

Policisté našli pohřešovaného na opačné straně hřebene směrem na Vsacký Cáb. „Navigace v autě zavedla muže mimo cestu a se svým vozem Škoda Superb zapadl v hlubokém sněhu. Bohužel měl vybitý telefon, takže si nemohl sám zavolat pomoc, byl ale naštěstí v dobré zdravotní kondici,“komentujeprůběh akce zasahující záchranář Roman Kalabus.

Vzápětí po nalezení turisty se záchranáři vydali s kompletní technikou terénním autem, s vozíkem se čtyřkolkou a saněmi k horské usedlosti v blízkosti Pulčínských skal, kde měli nahlášenou prosbu o transport třiasedmdesátileté ženy, která v minulých dnech upadla na levé koleno. Večer se její zdravotní stav zhoršil, nebyla schopna pohybu a bylo nutné ji dopravit k lékařskému ošetření.

„Terén k horské samotě je velmi náročný, sanitka se nedostala až na místo, nám se podařilo dostat téměř až k domu. Po prvotním ošetření jsme ženu s jejím synem transportovali k mému autu na kanadských saních s vakuovou matrací,“ popisuje Roman Kalabus. Pak už ženu záchranáři transportovali k lépe dostupné pozemní komunikaci, kde už čekala posádka sanitky ZZS Vsetín, která si ženu převzala do další péče.

Do třetice zasahovala beskydská horská služba nad ránem na horské samotě v obci Staré Hamry, kdy od ZZS přijala výzvu o součinnost s transportem místního obyvatele s náhle zhoršeným zdravotním stavem.

Vzhledem k nedostupnosti terénu, kdy se sanitka nemohla dostat přímo na místo, jsme se na samotu vydali my terénním autem. Dostali jsme se zhruba kilometr od místa určení, tam jsme se sešli se zdravotníky a zbytek jsme společně a se speciálními nosítky došli pěšky,“ popisuje zasahující záchranář Pavel Masopust.

Zdravotníci postiženého akutně ošetřili a společnými silami ho přenesli zpět do auta horské služby, která ho transportovala na místo odstavení sanitky ZZS.

Byla to poměrně náročná noc, naštěstí všechno dobře dopadlo. Jménem horské služby prosím touto cestou všechny návštěvníky hor, dbejte na to, abyste měli nabitý mobil a nevydávejte se ukvapeně neznámým horským terénem. Ideální je mít v mobilu instalovanou aplikaci Záchranka, mnohé se tím v případě potíží usnadní. Mnohdy jde o minuty,“ uzavírá Roman Kalabus.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x