S předčasnými porody mají v Baťově nemocnici bohaté zkušenosti

S předčasnými porody mají v Baťově nemocnici bohaté zkušenosti. Foto: KNTB
ZLÍN – 17. listopad je nejen Dnem boje za svobodu a demokracii, ale také Světovým dnem předčasně narozených dětí. Ten si už o den dříve připomněli také na novorozeneckém oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně, kde mají s předčasnými porody bohaté zkušenosti.

Na paní Marcelu přišly porodní kontrakce v 29. týdnu těhotenství doma na chodbě. Dítě přišlo na svět ještě dříve, než stačila přijet „záchranka“. Dýchalo spontánně, i když s potížemi, maminka mu poskytla potřebné teplo a záchranáři po základním ošetření přivolali novorozenecké oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Vyjížděli jsme k dítěti, které bylo v celkově uspokojivém stavu a které jsme i s jeho maminkou převezli k nám na jednotku intenzivní péče. Dobře si na ten případ pamatuji. Situace, kdy se v takovém předstihu rozběhne porod doma, jsou opravdu výjimečné. Většina z nich však má šťastný konec a platí to i pro tento,“ vzpomínal primář novorozeneckého oddělení Baťovky Jozef Macko.

Jestliže porody v 29. týdnu těhotenství, tedy cca deset týdnů před běžným termínem, jsou výjimečné, předčasné příchody dětí na svět jsou běžné. Rodí se takto dokonce každé desáté dítě. Právě na tento fakt upozorňuje i Světový den předčasně narozených dětí, který letos připadá na středu 17. listopadu.

O předčasně narozené děti se v České republice starají perinatologická centra. Je jich celkem dvanáct, z toho jedno působí ve zlínské nemocnici, kde je součástí novorozeneckého oddělení. Za čtvrt století jeho existence vyjížděli zdravotníci k předčasným porodům mnohokrát. „Ve většině případů se jedná o rutinní činnost,“ podotkl Macko.

V rámci zajištění předčasných porodů a převozů takto narozených dětí a jejich maminek Baťovka úzce spolupracuje se Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje. Společně řešily už stovky případů, občas s podobně napínavým průběhem jako byl u paní Marcely. „Jsme kolegům a kamarádům ze zdravotnické záchranné služby za skvělou spolupráci opravdu vděčni. A vděčni jim jsou i naši pacienti a jejich rodiče,“ uzavřel Jozef Macko.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x