Senzace se nekonala, Barumku vyhrál podeváté Kopecký

ZLÍN – Ještě před posledním průjezdem Májovou držel Erik Cais luxusní dvacetivteřinový náskok před druhým Janem Kopeckým. Motorsport však opět ukázal, jak umí být zrádný, a Cais nakonec se svým vozem skončil v příkopu a závod nedokončil. 50. ročník Barum Czech Rally Zlín tak opět ovládl Kopecký.

Prvotřídní senzace se nekonala. Dvaadvacetiletý jezdec Erik Cais se svou navigátorkou Jindřiškou Žákovou poslali na závěrečné rychlostní zkoušce Májová vůz Ford Fiesta R5 MkII do příkopu a cíl zlínské rally nespatřili. Jubilejní 50. ročník Barum Czech Rally Zlín tak pošesté v řadě a celkově podeváté ovládl Jan Kopecký na voze Škoda Fabia Rally2 Evo, jeho spolujezdec Jan Hloušek slaví premiérový triumf ve Zlíně. Na druhou pozici se posunula norsko-švédská posádka Andreas Mikkelsen, Jonas Andersson, která dojela se ztrátou 40,1 vteřiny. Na třetí místo se posunul s minutovým odstupem Filip Mareš se spolujezdcem Radovanem Buchou.

Posádce Kopecký, Hloušek vyšel start do soutěže, když ovládla úvodní tři rychlostní zkoušky včetně Super rychlostní zkoušky v nočních ulicích města Zlína. Devětatřicetiletý jezdec vedl soutěž ještě po osmé erzetě o 5,8 vteřiny před Erikem Caisem. Ten zvítězil větším rozdílem na poslední erzetě sobotní etapy na Pindule a rodák z Fryštáku od té doby směřoval přesvědčivě za vítězstvím.

Cais zajel v nedělní etapě nejrychlejší časy v úvodních čtyřech RZ a před posledním průjezdem Májovou měl náskok na Kopeckého více než dvacet vteřin. Náročnou více než pětadvaceti kilometrovou trať však nezvládl a vinou kluzké vozovky havaroval. Video z havárie najdete na začátku článku.

Kopecký se o tom, že jeho konkurent havaroval a on se stal opět šampionem Barumky, dozvěděl až od reportérů v cíli závěrečné rychlostní zkoušky. „On (Erik) havaroval? Co na to mám říct… Je to jednoduché. Myslím si, že si zasloužil vyhrát. Je mi hrozně líto, že to Erik na poslední rychlostní zkoušce rozbil. Od včerejší poslední Pinduly tahal za lano a během dnešní etapy byl nepřemožitelný,“ vysekl Kopecký poklonu Caisovi, který by se v případě výhry stal nejmladším vítězem Barum Rally. Nadále však platí, že jím je Roman Kresta, kterému v roce 2000 při jeho triumfu bylo 24 let.

Byla to opravdu náročná rally. V pátek se na trati měnily podmínky a dnešní poslední RZ to samé. Na některých místech bylo mokro, na některých sucho. Včera to byl velký boj s Andreasem a Erikem. Erik byl na poslední Pindule neuvěřitelně rychlý. Je opravdu škoda, že havaroval. Opravdu si zasloužil vyhrát. Chtěl bych moc poděkovat Honzovi Hlouškovi, celému týmu i celé mojí rodině. Jsme rádi, že jsme tady,“ pokračoval staronový devětatřicetiletý šampion.

Dlouhou dobu jel na třetí pozici norský pilot Andreas Mikkelsen. Ten výrazně nedokázal promluvit do souboje dvou před ním jedoucích českých posádek, díky Caisově nehodě se však posunul na konečné druhé místo, když na vítěze ztratil čtyřicet vteřin. „Druhého místa si velmi vážíme. Byl to tuhý boj, ale myslím si, že jsme měli dobrý víkend. Převzali jsme vedení v evropském šampionátu, výsledek je důležitý. Jsme šťastní,“ řekl norský pilot.

Další minutu za ním dojel Filip Mareš, který se posunul na třetí příčku. „Jelo se rychle, poslední RZ byla zajímavá. Škoda Erika, který zde podal perfektní výkon, to mu nikdo neodpáře. Patří to ale k tomu, podmínky byly těžké a na tak dlouhé RZ se může stát cokoli. Jsem rád, že jsme se posunovali pořadím nahoru a nakonec je to pro nás super místo,“ řekl Mareš, který na minulé Barum Rally skončil druhý.

Absolutní pořadí 50. Barum Czech Rally Zlín 2021 (po 15. RZ) :
1. Kopecký, Hloušek (CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) 2:00:07,2 hod
2. Mikkelsen, Andersson (NOR/SWE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 40,1 s
3. Mareš, Bucha (Škoda Fabia Rally2 Evo) + 1:40,2 min
4. Herczig, Ferencz (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 1:44,0 min
5. Marczyk, Gospodarczyk (POL, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 2:28,5 min
6. Llarena, Fernandez (ESP, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 3:09,4 min
7. Devine, Fulton (IRL, Ford Fiesta R5 MkII) + 3:22,8 min
8. Jakeš, Machů (CZE, Škoda Fabia R5) + 4:50,7 min
9. Bonato, Boulloud (FRA, Citroén C3 Rally2) + 4:22,5 min
10. Koči, Tureček (SVK/CZE, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 6:00,0 min

15. Torn, Pannas (EST, Ford Fiesta Rally3), 1. místo ERCJ + 9:40,7 min
18. Érdi jr., Csökö (HUN, Mitsubishi Lancer EVO X), 1. ERC2 + 12:41,7 min
20. Bassas, Coronado (ESP, Peugeot 208 Rally4), 1. ERC3 + 13:13,0 min

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x