Slunné dny jsou rizikové. Na přímé slunce bychom neměli chodit od 10 do 14 hodin

Foto: KNTB
ZLÍN – Letní slunné počasí s sebou nese nejen radostné zážitky, ale také mnoho rizik. V horkých dnech je ohrožena zejména kůže, která často není dostatečně chráněna a ošetřována. Lidé by neměli zapomínat ani na preventivní vyšetření znamének a pigmentových skvrn.

Primářka Kožního oddělení Baťovy nemocnice Hana Tomková doporučuje vyhýbat se slunci především v době od 10 do 14 hodin, kdy dosahuje ultrafialové záření UVB svého vrcholu. Částečně pomůže stín, odhaduje se však, že ve stínu člověk získá polovinu své expozice UVA záření. Je proto vhodné chránit se před sluníčkem oděvem, slunečními brýlemi či kloboukem se širokým okrajem.

Krémy a roztoky s obsahem ochranného faktoru proti ultrafialovému záření jsou jen jedním aspektem fotoprotekce. Měli bychom dávat přednost těm širokospektrým, které zahrnují ochranu před UVB i UVA zářením. Častým problémem je, že lidé aplikují na kůži nedostatečnou vrstvu ochranného prostředku a během dne jeho aplikaci neopakují každé dvě hodiny či po koupání. Navíc tím, že se při jeho použití tak snadno na slunci nespálí, získávají určitý falešný pocit bezpečí a zůstávají na slunci podstatně déle,“ upozornila primářka Hana Tomková.

Zkušená lékařka navíc přidává praktickou radu. 1 lžička opalovacího krému odpovídá množství určenému k pokrytí obličeje a krku, 2 čajové lžičky odpovídají množství potřebnému na trup, 1 lžička na každou horní končetinu a 2 lžičky na každou dolní končetinu,“ uvedla Tomková.

Pro běžné denní použití je doporučován ochranný faktor SPF 15, který absorbuje 93 % UVB záření, pro rekreační a sportovní aktivity či práci venku pak širokospektrý ochranný krém o SPF 30 a více.

Nejčastějším a nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže je melanom. K rizikovým faktorům pro jeho vznik patří světlý fototyp kůže s tendencí ke spálení, nadměrné a opakované slunění, navštěvování solárií – především do 35 let věku, velký počet znamének a pih, atypická znaménka nebo například výskyt melanomu v rodině.

Pro prognózu melanomu je nejdůležitější včasné odstranění chirurgicky vyříznutím. Za velmi důležité považujeme pravidelné samovyšetřování kůže, při kterém by nám mělo být podezřelé každé znaménko, které je asymetrické, má nepravidelné okraje nebo barvu, velikost nad 6 mm, a které se mění co do velikosti, tvaru či barevnosti, svědí nebo na povrchu krvácí,“ vysvětlila Hana Tomková.

Například ve specializované ambulanci pro mateřská znaménka vyšetřili lékaři na Kožním oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně v roce 2021 téměř 2000 osob. Z toho 168 pacientů odcházelo s diagnózou maligního melanomu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x