Stavba dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem dostala konečně zelenou

Výstavba dálnice D49 začne ještě letos. Foto: ŘSD ČR
ZLÍNSKÝ KRAJ – Dlouho očekávaná výstavba dálnice D49 v úseku mezi Hulínem a Fryštákem dostala konečně zelenou. Ministerstvo dopravy zamítlo všech šest rozkladů týkajících se stavebního povolení a stavbě už nic nebrání. Po novém úseku by se mohlo začít jezdit už v roce 2024.

Dálnice D49 má v budoucnu spojit střední a východní Moravu se západním Slovenskem. Od Hulína povede přes Fryšták, Lípu, Pozděchov a Horní Lideč do slovenské Lysé pod Makytou, kde se bude napojovat na slovenskou rychlostní silnici R6.

Z pohledu Zlínského kraje se tak jedná o strategickou a velmi významou stavbu. Ještě před několika dny však nebylo jasné, kdy dojde k její realizaci. Stavbě totiž doposud bránilo šest rozkladů týkajících se stavebního povolení, které byly vydány v loňském roce. Ty však ministr dopravy Karel Havlíček zamítl a dlouho očekávaná stavba tak může začít ještě letos.

Na úsek D49 mezi Hulínem a Fryštákem je už podepsaná smlouva se zhotovitelem a dokončené jsou i přípravné práce. „Jednáme se zhotoviteli a stavebními dozory, budeme řešit předání stavby,“ uvedl ředitel zlínského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek a dodal, že letos by se mohlo začít se skrývkou ornice, zákládáním mostů a konsolidačními násypy. Silničářské a betonářské práce by pak měly následovat na jaře.

Podle Chudárka však není vyloučeno, že se ekologické organizace kvůli plánované výstavbě dálnice D49 v úseku mezi Hulínem a Fryštákem opětovně neobrátí na soud, což by mohlo práce znovu zdržet.

Výstavba úseku D49 z Hulína do Fryštáku o délce 16 kilometrů přijde na téměř 5,6 miliardy. Pokud vše půjde podle plánu, dokončena by měla být do konce roku 2024.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x