TJ Sokol Zlín zítra uctí památku padlých sokolů u Památníku obětem II. světové války

2. května uctí TJ Sokol Zlín památku padlých sokolů u Památníku obětem II. světové války. Foto: TJ Sokol Zlín
ZLÍN - Druhá světová válka zanechala v dějinách Sokola nesmazatelnou stopu. Tělocvičná jednota Sokol Zlín se letos připojuje k celonárodní vlně připomínek 80. výročí osvobození Československa a společně se Statutárním městem Zlín a Krajským vojenským velitelstvím vzdá čest svým padlým členům. Pietní akt proběhne 2. května v 10 hodin v parku Komenského u Památníku obětem II. světové války.

„V okamžicích, kdy v rozvalinách Hitlerovy říše vítá národ v květnových dnech roku 1945 své osvobození, patří první vzpomínky těm, kteří se těchto radostných dnů nedožili a padli jako hrdinní bojovníci národa,“ stojí v kronice TJ Sokol Zlín.

Na sociálních sítích zveřejňuje Michaela Maradová, náčelnice TJ Sokol Zlín, příběhy 16 zlínských sokolů v čele s olympionikem Ladislavem Váchou, který byl v meziválečných letech náčelníkem TJ Sokol Zlín (jejichž příběhy a fotografie jsou archivním materiálem Sokola Zlín), protože je důležité si připomínat a ctít jejich památku:

„Jejich oběť nám umožňuje žít v míru a svobodě. Děkujeme za jejich odvahu, statečnost, víru v člověka a nesobeckost, které prokázali v těžkých časech. Každý z nich byl člověk s rodinou, sny, nadějemi, a je na nás, abychom jejich památku uchovali a pokračovali v hodnotách, za které bojovali. Jejich příběhy nám připomínají, jak cenné je mírové soužití a jak je důležité chránit to, co máme. Máme tak možnost si díky těmto příspěvkům připomenout význam Sokola jako organizace, která má svou důležitou roli v české společnosti podporující tělesnou kulturu, zdravý životní styl a vlastenectví.“

Čestnou stráž při pietním aktu budou s historickým sokolským praporem držet Pavel Ševčík a Michaela Maradová.

„Očekáváme, zda se pietního aktu zúčastní pan Jan Krnáč, prasynovec Ladislava Váchy, který trvale pobývá v Brně. Rodina bratra Ignáce Skřivánka, v současnosti žijící ve Štípě, byla rovněž oslovena,“ zmínila Michaela Maradová.

Na slavnostní vzpomínce nebudou chybět pamětnice z řad seniorek, zejména 94letá sestra Jiřina Dědáková, jejíž manžel Jindřich Dědák stojí za znovuobnovením Sokola po sametové revoluci, 99letá Marta Zajícová, 96letá Drahomíra Kovářová, 91letá Eva Bartíková a další aktivní cvičenky ve vyšším seniorském věku, které od mládí nosí Sokol ve svém srdci.