„Od doby, kdy se objevil koronavirus, tedy už bezmála dva roky, je pořádně znát, že lidé dávají do značné míry přednost před posezením v hospodě domácímu pití piva. Je to levnější. A když jsou ještě slevové akce, jenom to frčí. A to se pak opravdu nezastavíme,“ vypráví muž, který na této ale i na jiných pozicích pracuje v supermarketu ve Zlíně – Loukách už sedm let.
„Vykupovači mají nejvíce práce právě v tomto období, ale nezastaví se prakticky nikdy,“ vypráví vedoucí provozu Miroslav Kundrát. Jde o práci fyzicky náročnou, spolehlivost je nutná, na druhou stranu mentálně to namáhavé podle Kundráta není.
Ale pozor, zvláště nyní po Vánocích, pak před Silvestrem a zase po Novém roce se pivo pije opravdu hodně. A tak láhve pochopitelně cirkulují. Od zákazníka se přes výkup dostávají zpět k výrobcům a pak zase nazpátek.
„Není láhev jako láhev, každý výrobce má svoje, jsou specifické i když se to běžně nezdá. Proto také senzor zaregistruje, když je v přepravce jiná značka a automat ji nevezme. Teď lidé hodně kupují celé basy, jindy v jiném nesvátečním období zase spíše po kusech. A naši lidé musejí umět zareagovat. Za den jim tak projde rukama až 10 000 lahví,“ vypráví Miroslav Kundrát.
V tomto případě je mimořádně pozoruhodná jedna věc.
„Já vlastně pracovně žiju v pivním obležení, ale jsem dokonalý abstinent, pivo si nedám ani na Vánoce nebo na Silvestra,“ směje se v „zavalení“ láhvemi všemožných značek piva pan Míka.