Šilhání neboli strabismus je oční vada, při které se vizuální osa jednoho oka odchyluje od rovnoběžného směru. Pacientům s těmito obtížemi nabízí Uherskohradišťská nemocnice řešení v podobě operačního zákroku.
„Operace je vhodná pro všechny osoby, které trápí šilhání i pro ty pacienty, kteří už zákrok v minulosti podstoupili, ale postavení očí není ideální a je patrná zbytková úchylka. Zákrok je vhodným řešením také pro pacienty s dvojím viděním. U těchto klientů je příčina šilhání nejčastěji spojena s chronickým onemocněním očí, které postihuje pacienty s autoimunitním onemocněním štítné žlázy,“ sdělila primářka očního oddělení Erika Dugová.
Oční operaci mohou podstoupit i pacienti, u kterých mohlo být šilhání způsobeno například pooperačními neurochirurgickými komplikacemi, menšími úrazy hlavy či z doposud nezjištěných příčin. Operační terapie může být vhodným řešením v léčbě šilhání u dětí i dospělých.
„Před samotným zákrokem podstoupí klienti pod dohledem ortoptické sestry vyšetření na přístroji synoptofor. Jedná se komplexní nástroj užívaný pro diagnostické a terapeutické účely v případě poruch svalu okohybného systému, díky kterému dokážeme velmi přesně změřit úhel odchylky šilhání. Sérii předoperačních vyšetření doplňuje test na prostorové vidění a kompletní vyšetření očí včetně očního pozadí,“ dodává primářka Dugová.
Operace je vždy provedena v celkové anestezii. Zákrok trvá 45–60 minut a je plně hrazen zdravotní pojišťovnou. Délka hospitalizace na chirurgickém nebo na dětském oddělení je obvykle 2 dny.