Zatímco o Silvestru a na Nový rok bouchají špunty i ohňostroje, koledování tříkrálové je už jakýmsi návratem k běžným starostem. U nás ve Zlíně a jeho okolí má díky Charitě už pěkně narůstající tradici.
Do kasiček se vybírají peníze na projekty pro sociálně slabší. Už od roku 2007 koordinuje činnost družin ve Zlíně a okolí Pavla Romaňáková.
Vážená a milá, vidím vás v kanceláři zcela obloženu asi nejen tříkrálovými proprietami. Kolik družin ve Zlíně a okolí o prvním víkendu především v sobotu 7.1. vyrazí?
Tak si to spočtěme, zrovna se tím zabývám. Ve městě Zlíně, jeho místních částech a dalších více než 40 obcích by to mělo být kolem 350 družin. Tedy stejný počet kasiček a nejméně čtyřnásobný počet členů družin. Většinou už máme připraveny a zapečetěny kasičky. Ale pořád platí, že ve Zlíně ještě hledáme koledníky.
Starostí vždycky dost, jakpak dlouho už tuhle nelehkou koordinační práci děláte?
Koledovat se začalo pod křídly Charity v roce 2000, já jsem přímo u toho od roku 2007.
Slušné, vybavíte si někoho, kdo je opravdovým králem mezi králi a koledníky vůbec?
Velmi ráda, pan Zdeněk Sigmund už koleduje od samého přelomu tisíciletí. V posledních letech se setkává také s vedením kraje a města Zlína.
Dobře, ale teď o kolednících řekněme prostých, Kašparech, Baltazarech a Melicharech, tedy dětech. Je nějak omezen jejich věk?
Není, ale upozorňuji, že jde často třeba za mrazu a větru o velmi náročnou koledu. Často se nám do družin hlásí více dětí, takže je to i více ostražitosti pro vedoucího družiny. Každý z nich má zodpovědnost za často malé děti. Tady je jediná podmínka věková, vedoucí musí být starší patnácti let.
Kolik se v roce 2022 povedlo na Zlínsku vybrat na potřebné?
Byly to bezmála tři miliony korun ve čtyřech městech a 44 obcích.
A v roce nastávajícím?
To samozřejmě uvidíme a spočítáme, ale už teď patří velký dík všem dárcům i koledníkům. Všem lidem s dobrým srdcem.