Tuberkulóza se Zlínskému kraji téměř vyhýbá. Změnit to může migrace

Zlínský kraj patří dlouhodobě k regionům s nejnižším výskytem tuberkulózy v ČR. Foto: KNTB
ZLÍNSKÝ KRAJ - Tuberkulóza i nadále zůstává významným celosvětovým zdravotním problémem. Světová zdravotnická organizace vyhlásila 24. březen Světovým dnem boje proti tuberkulóze. Jeho cílem je upozornit na přetrvávající celosvětovou závažnost této choroby, která postihuje všechny země napříč kontinenty.

Ve vyspělých evropských zemích se dlouhodobě daří snižovat výskyt onemocnění. Stejná situace je dlouhodobě i v České republice. Nemocnost se pohybuje již několik let na velmi nízkých hodnotách, které jsou srovnatelné s nejvyspělejšími zeměmi.

„V Krajské nemocnici T. Bati byly v roce 2021 zachyceny 3 případy onemocnění u dospělých pacientů. Očkování je u nás doporučeno jen u rizikových dětí do jednoho roku, výskyt TBC u dětí je v České republice minimální. V roce 2021 bylo v krajské nemocnici očkováno 90 dětí,“ přiblížil Gustáv Ondrejka, primář Plicního oddělení KNTB. Očkování dospělých se již neprovádí. Velmi pečlivě se ale vyšetřují veškeré kontakty s potvrzenými případy infekce. Zlínský kraj patří dlouhodobě k regionům s nejnižším výskytem tuberkulózy v ČR. „V roce 2020 bylo v celém Zlínském kraji zjištěno jen 12 nemocných a nebylo hlášeno žádné úmrtí na toto onemocnění,“ upřesnil Gustáv Ondrejka, primář Plicního oddělení KNTB.

Mnohem větším problémem je ale tuberkulóza v rozvojových zemích a v zemích s nižším standardem zdravotní péče. Situaci navíc zhoršuje častá kombinace tohoto onemocnění s další významnou infekční nemocí, s infekcí HIV, která je často spjata se závažným fenoménem posledních let – migrací. „Ta může znamenat významné riziko importu infekce i do České republiky,“ upozornil Gustáv Ondrejka, primář Plicního oddělení KNTB.