Týden ve znamení designu začíná

Foto: Zlín Design Week
ZLÍN – Zlín zažije týden ve znamení výstav, workshopů, konferencí, zábavy, ale hlavně designu. Už zítra 6. května startuje v pořadí 8. ročník festivalu Zlín Design Week, který potrvá až do pátku 13. května.

Druhý květnový týden se ve Zlíně tradičně setkávají všichni, kteří se ve světě designu pohybují, i ti, kteří se ho chystají prozkoumat.

„Miriam van der Lubbe, kreativní ředitelka Dutch Design Weeku, nedávno řekla, že designéři teď více než kdy dříve ovlivňují naši budoucnost a mohou změnit svět k lepšímu. To je obrovská příležitost i zodpovědnost, a proto chceme být platformou, kde se právě o takových možnostech může otevřeně diskutovat. A podporovat ty, kteří k takové změně mohou přispět,“ říká k festivalu jeho ředitelka Jitka Smolíková.

Také proto se Zlin Design Week vydal na dvouletý průzkum témat spojených s univerzálním designem. Návštěvníci tak budou mít možnost ho objevovat z různých perspektiv – ať už v rámci Konference, kde se představí řečníci jako Rama Gheerawo, Ivelina Gadzheva nebo Design and Architecture Norway, nebo některého z workshopů.

Nouze nebude ani o kulturní program a možnost vzdělání. Už v pátek 6. května se uskuteční vernisáž výstavy 100 let zlínského designu, která poukáže na fenomén zlínského průmyslového designu. Vystavovat zde budou kromě jiného také vědci a designeři z Centra výzkumu obouvání při zlínské univerzitě.

Další vernisáž návštěvníky čeká v sobotu 7. května. Výstava Best in Design Best of ‘22 v galerii G18 bude zahájena společnou diskusí s finalisty a porotci 13. ročníku této mezinárodní soutěže. Kdo se stane jejím vítězem, se veřejnost dozví až večer během Openingu celého festivalu, který do Zlína přivádí také Police Symphony Orchestra nebo zpěvačku Barboru Mochowa.

Letošní rok bude mít na festivalu prostor i Design KANTÝNA, která se promění v offline prostor pro setkání, networking a také diskuze a výstavy. Například Long Life a Vždyť to psali na netu. Obě výstavy se zabývají dezinformacemi, mediální gramotností a designem, který reflektuje fenomén stárnoucí společnosti.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x