Učni z Valašských Klobouk složili Tatrovku

Učni z Valašských Klobouk složili Tatrovku. Foto: SOU Valašské Klobouky
VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Symbióza vzdělání, praxe a užitečnosti. Přesně tak by se dal popsat unikátní projekt „Tatra do škol“, do kterého se zapojili studenti Středního odborného učiliště Valašské Klobouky, kopřivnická automobilka Tatra Trucks, Zlínský kraj a Správa a údržba silnic Zlínska. V rámci projektu studenti vlastnoručně složili nákladní automobil, který teď poslouží k údržbě silnic na Zlínsku.

Podobný typ spolupráce vždy vítáme. Studenti druhých a třetích ročníků si tak mohou v reálné praxi a atraktivní formou ověřit své dovednosti, podílet se na montáži konkrétního výrobku a následně vidět jeho fungování v praxi. Kromě toho jsem přesvědčen o tom, že jim získané zkušenosti napomohou k lepšímu zařazení se do profesního života,“ uvedl ředitel SOU Valašské Klobouky Pavel Hrabina.

Model vzájemné spolupráce je následující: kopřivnická automobilka Tatra dodává do školních dílen „stavebnici“ nákladního automobilu. Učni z oboru automechanik jej následně mají za úkol v rámci odborné praxe složit dohromady. To vše samozřejmě pod dohledem špičkových odborníků a po předchozím školení přímo v servisní škole Tatry Kopřivnice.

Dlouhodobě podporujeme mládež v technickém vzdělávání a praxi. Tento projekt, který svým charakterem v naší zemi nemá obdoby, je toho důkazem. Akce Tatra do škol letos pokračuje již svým čtvrtým ročníkem a je o ni stále větší zájem napříč celou Českou republikou, což nás upřímně těší,“ doplnil marketingový ředitel Tatra Trucks Kamil Košťál.

Po sestavení je vozidlo přepraveno do Kopřivnice, kde projde diagnostickým procesem i zkušebními jízdami na polygonu. Teprve poté Tatru zakoupí a převezmou do svého užívání silničáři Správy a údržby silnic Zlínska, kteří vůz využijí k údržbě svěřených silničních úseků.

Jde jednoznačně o velmi efektivní spolupráci mezi výrobní společností, vzdělávacím zařízením a konečným uživatelem, zabezpečujícím veřejnou službu pro Zlínský kraj i Ředitelství silnic a dálnic České republiky. Nejde o naši první podobnou zkušenost, projektu jsme se účastnili již vloni,“ uvedl jednatel společnosti Správa a údržba silnic Zlínska Libor Lukáš.

Projekt si velmi pochvalují také zástupci Zlínského kraje. „Je třeba dělat maximum pro to, abychom posílili zájem o učňovské školství v regionu. To je naším dlouhodobým cílem. Podobné projekty, pro studenty navíc velmi atraktivní, jsou vynikající motivací ke studiu a jednou z cest, jak tohoto cíle dosáhnout,“ sdělila radní Zlínského kraje pro oblast kultury a školství Zuzana Fišerová.

Montáž vozu studenti Středního odborného učiliště Valašské Klobouky dokončili v uplynulých dnech. Výsledek své práce studenti oficiálně představili v úterý 1. června, a to za účasti zástupců všech zainteresovaných stran, které se na projektu podílely, a řady dalších zajímavých hostů.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x