Uherskohradišťská chirurgie používá špičkový přístroj pro detekci sentinelové uzliny u rakoviny prsu

Foto: Uherskohradišťská nemocnice
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Node Seeker 2000. Pod tímto názvem se ukrývá chirurgický přístroj, který pořídila Uherskohradišťská nemocnice na konci loňského roku. Jedná se o nejmodernější přístroj svého druhu v České republice, který umožňuje chirurgům přesněji a šetrněji lokalizovat sentinelovou uzlinu i drobné „neviditelné“ nádory u pacientů s rakovinou prsu.

Sentinelová uzlina je první lymfatická uzlina, do které se šíří rakovinné buňky z nádoru. Odstranění a vyšetření sentinelové uzliny pomáhá chirurgům zjistit, zda se rakovina rozšířila do lymfatického systému, a stanovit tím rozsah postižení. V případě, že je sentinelová uzlina v pořádku, není nutné odstraňovat všechny další spádové uzliny. Vyšetření má tak klíčový význam k určení další léčby,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení Peter Galvánek.

Nový přístroj je složený z univerzální počítačové ovládací jednotky s dotykovou obrazovkou a bezdrátové detekční sondy. K přesnému označení sentinelové uzliny je využívána radioizotopová metoda. Pacientovi se do podkoží v místě nádoru aplikuje bezpečná radioaktivní látka, která se lymfatickými cestami šíří do sentinelové uzliny. Uzlinu pak chirurg může lokalizovat pomocí detekční gama sondy, která reaguje na aplikované radiofarmakum.

Proti původnímu staršímu typu je novinka v podobě moderního přístroje významným přínosem, a to především z důvodu zkvalitnění vyhledávání uzliny pro naše pacienty. Díky přesnějšímu a šetrnějšímu určení sentinelové uzliny se snižuje riziko komplikací a zlepšuje se prognóza u pacientů,“ říká lékařka chirurgického oddělení a vedoucí mamární onkochirurgie Pavla Kavalcová.

K jeho dalším přednostem patří určení přesného umístění radioaktivního zrna, které se před operací zavádí do drobných „neviditelných“ nádorů pod ultrazvukem,“ dodává Kavalcová.

Chirurgické oddělení se používáním nového přístroje zařadilo mezi pracoviště, které nabízí v léčbě nádorového onemocnění prsu nejmodernější postupy.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x