Dobrovolníci docházejí do nemocnice podle svých časových možností na různá pracoviště, především pak na oddělení následné péče, oddělení ošetřovatelské péče, interní a neurologické oddělení a Zdravotně sociální středisko.
„Dobrovolníkem se může stát po splnění základních podmínek programu každý, kdo chce svůj volný čas strávit smysluplně a pomoci tak ostatním,“ říká Tereza Mangl, vedoucí zdravotně sociálních pracovníků a koordinátorka dobrovolnické činnosti v Uherskohradišťské nemocnici.
Společný čas s pacientem mohou dobrovolníci vyplnit různými aktivitami podle přání a možností hospitalizovaného. Fungují jako společníci u lůžka, s pacienty si povídají, hrají společenské hry, chodí na procházky, procvičují motoriku i kognitivní funkce, které jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky a prostřednictvím kterých vnímají pacienti svět, reagují na podněty, řeší problémy, ukládají a zpracovávají informace nebo se učí. Velké oblibě se u hospitalizovaných pacientů i klientů střediska těší návštěvy canisterapeutů se speciálně vycvičenými pejsky.
Jedním z dlouhodobě spolupracujících dobrovolníků je pan Miroslav Kantor z Uherského Hradiště. „Moje spolupráce s nemocnicí začala přibližně v roce 2018. Bylo to na popud mé kamarádky, která se dobrovolnictví také věnuje. Služba lidem je navíc mým životním stylem a dělá mi velkou radost. Tu se pak snažím předávat i navštíveným pacientům. Když vycházím ze své zkušenosti, služba dobrovolníka je více o naslouchání než o mluvení,“ sděluje Miroslav Kantor.
Zájemcům o dobrovolnictví nabízí Uherskohradišťská nemocnice úvodní proškolení, odborné vedení i pojištění. „Uchazeči by měli splňovat několik základních podmínek v podobě trestní bezúhonnosti, dobrého zdravotního stavu, vstřícného přístupu, empatie, svědomitosti a spolehlivosti,“ dodala mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Lucie Sedláčková.