Uherskohradišťská nemocnice loni provedla 12 600 odběrů krve

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Uherskohradišťská nemocnice loni uskutečnila 12 600 odběrů krve a vyrobila 105 jednotek rekonvalescentní plazmy. Server Zlin.cz o tom informoval PR specialista nemocnic Zlínského kraje Zdeněk Dvořák.

Přísná epidemiologická opatření, změny v provozu, ale i přerušení odběrů plazmy v jarních měsících. Hematologicko-transfuzní oddělení Uherskohradišťské nemocnice (HTO) má za sebou, kvůli pandemii koronaviru, komplikovaný rok 2020. Přesto dosáhlo téměř stejných výsledků jako v mnohem klidnějším roce 2019.

V loňském roce uherskohradišťské HTO uskutečnilo celkem 12 600 odběrů krve a přivítalo 850 prvodárců. V roce 2019 bylo odběrů 13 547 a prvodárců se zaregistrovalo 937. „Meziročně tedy došlo k mírnému snížení počtu odběrů i prvodárců, příčiny jsou známé. Je potřeba ale říci, že zásobování nemocnice a dalších odběratelů krví bylo i v roce 2020 dostatečné, nedostali jsme se ani do situace, kdy by byl kritický nedostatek transfuzních přípravků. Moc děkujeme dárcům za jejich přístup, ochotně reagovali na pozvánky k odběru a respektovali přijatá epidemiologická opatření,“ prohlásila Marta Černá, primářka HTO Uherskohradišťské nemocnice.

Hematologicko-transfuzní oddělení zavedlo celou řadu opatření, jejíchž účelem bylo maximálně chránit dárce i zdravotníky před onemocněním covid-19. Odběry krve i plazmy nyní probíhají denně v oddělených provozech, takže nedochází ke kumulaci většího počtu lidí. Jako velmi praktické řešení se ukázal on-line objednávací systém, který umožňuje dárcům si zvolit konkrétní den i čas pro jejich návštěvu, čímž se délka jejich pobytu v prostorách HTO minimalizuje.

Uherskohradišťské HTO je jedním ze dvou pracovišť v nemocnicích založených Zlínským krajem, jenž odebírají tzv. rekonvalescentní plazmu, která se využívá pro léčbu těžkých případů onemocnění covid-19. Jejími dárci mohou být lidé, kteří již tuto chorobu prodělali a jejichž organismus si proti ní dokázal vytvořit potřebné množství protilátek. „Rekonvalescentní plazmu jsme začali odebírat v říjnu a do konce loňského roku se nám podařilo vyrobit 105 jednotek pro léčbu pacientů. V odběru pokračujeme, poptávka stále trvá. Budeme proto velmi rádi, pokud nás budou možní dárci kontaktovat,“ vzkázala Marta Černá.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x