Uherskohradišťská nemocnice loni uskutečnila skoro 13 000 odběrů krve. Prvodárců ale ubylo

Ilustrační foto
UHERSKÉ HRADIŠTĚ – 12 965 odběrů krve, 5 680 odběrů plazmy a 430 prvodárců. Takové jsou statistiky dárcovského úseku hematologicko transfuzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice za rok 2023. V registru dobrovolných dárců nemocnice aktuálně eviduje přes 20 000 kontaktů, ročně se k odběru dostaví přibližně třetina z nich.

Ve srovnání s rokem 2022 jsme zaznamenali mírné snížení v počtu odběrů krve i nově příchozích dobrovolných dárců, naopak plazmy jsme odebrali nepatrně více. Převážnou část roku jsme měli nadbytek zásob krve a za celé období jsme se naštěstí nedostali do kritické situace v podobě nedostatku transfuzních přípravků. Zásobování nemocnice a dalších odběratelů bylo dostatečné,“ sděluje primář oddělení René Kamrla.

Situace se ovšem změnila s nástupem nového roku, kdy byly všechny zásoby krve upotřebeny a přechodně to vedlo k nedostatku všech krevních skupin.

Po výzvě našim dárcům prostřednictvím sociálních sítí se nám však podařilo obstojně doplnit Rh plus skupiny, nedostatek momentálně pociťujeme u Rh negativních skupin. Budeme proto rádi, když k nám dárci v dalších dnech zavítají,“ komentuje aktuální situaci primář Kamrla.

Transfuzní oddělení dlouhodobě spolupracuje s organizacemi, které se na nábor dárců krve zaměřují. Další náborová akce spadající do celostátního projektu „450 ml naděje“ se na oddělení uskuteční 28. února.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x