V celém Česku platí zákaz venkovního chovu drůbeže. Důvodem je ptačí chřipka

Ilustrační foto
ZLÍNSKÝ KRAJ - Z důvodu přibývajících ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky vyhlásila Státní veterinární správa na území celé České republiky mimořádná veterinární opatření. Nejvíce ohnisek je aktuálně ve Středočeském a Jihočeském kraji.

Všem chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů se od středy 14. prosince zakazuje chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje umístit chované ptáky do budov v hospodářství. Chovatelé, u kterých není možné chovanou drůbež trvale uzavřít, musí alespoň omezit venkovní prostory, do nichž má drůbež přístup a v maximální míře minimalizovat kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky.

Cílem přijímaných opatření je zamezení šíření nákazy do chovů. „Za porušení těchto mimořádných opatření hrozí vysoké pokuty. U fyzických osob může sankce činit až 100 000 korun a u právnických osob, tedy firem, až 2 000 000 korun,“ upřesnila tisková mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.

Nařízení také omezuje pohyb osob v hospodářstvích s chovem drůbeže pouze na osoby, jejichž činnost je zcela nezbytná pro zajištění řádné péče o drůbež. „Všichni chovatelé drůbeže budou také muset podávat vodu a krmivo chovaným ptákům uvnitř hospodářské budovy případně pod přístřeškem, který zabrání jejich kontaminaci výkaly volně žijících ptáků. Stejně tak budou povinni před kontaminací chránit skladované krmivo, stelivo a vodu,“ sdělil tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

„Apelujeme na všechny chovatele drůbeže, aby nařízená mimořádná veterinární opatření ve vlastním i veřejném zájmu důsledně dodržovali, žádáme je také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech. Změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny v chovech je třeba neprodleně hlásit místně příslušné krajské veterinární správě,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

V České republice bylo od začátku letošního prosince potvrzeno šest nových ohnisek ptačí chřipky, pět v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm. Čtyři z ohnisek se nacházejí ve Středočeském a dvě v Jihočeském kraji. „Ve všech případech se jednalo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka,“ dodal Vorlíček.

K nárůstu počtu nových ohnisek dochází v celé Evropě. Nebezpečí zavlečení nákazy do chovů se vždy výrazně zvyšuje v souvislosti s migrací volně žijících ptáků.