Popelnice a kontejnery jsou postupně opatřovány takzvanými RFDI čipy. Momentálně je již označeno více než 1000 popelnic.
„V první fázi se jednalo o nádoby na veřejně přístupných místech, od podzimu se čipují i popelnice občanů,“ řekl místostarosta Karel Holík, který je zároveň jednatelem firmy Biopas, která čipování provádí a v níž má město podíl 50 procent.
Cílem čipování je lepší kontrola vývozu odpadu a optimalizace svozových tras, což pomůže snížit náklady města na odpadové hospodářství. V Kroměříži a místních částech města je nyní kolem 9500 popelnic a kontejnerů.
„Jejich označení čipem probíhá při svozech odpadů. Za svozovým vozidlem jede tým, který popelnici vybaví čipem a zanese ji prostřednictvím mobilního telefonu do evidence. Popelnice, která nebude čipem označena, nebude nadále vyvážena,“ dodal Holík.
Město při označování nádob v místních částech spolupracuje s osadními výbory. „Je totiž nutné, aby občané v lokalitě, kde se zrovna čipuje, věděli, že popelnice musí nechat venku i po svozu odpadu a neměli by je ihned sklízet, aby je bylo možné označit. Až přijdou na řadu rodinné domy v samotné Kroměříži, budeme občany postupně také informovat,“ doplnil Holík.
Čipování zahrnuje umístění plastového puku o velikosti přibližně tří centimetrů do předem připraveného otvoru, kterým jsou plastové odpadové nádoby vybavené již z výroby. Následně se do pořízeného softwaru načítá číslo čipu a zanáší se informace o typu nádoby, druhu odpadu a přesné GPS pozici. Při svozu odpadu pak vozidla Biopasu čip popelnice automaticky načtou snímačem, kterým jsou vybavena.