V lesích u Vrbětic číhala smrt

Dalibor Olšák
VLACHOVICE - VRBĚTICE - Ve Vlachovicích, Vrběticích, Lipové, Haluzicích, ale i Slavičíně nebo ve Valašských Kloboukách zase ožívají neblahé vzpomínky na výbuchy muničních skladů v říjnu a prosinci 2014.

„Ještě den před prvními explozemi, tedy 15. října jsme byli přímo v areálu, nic zlého jsme samozřejmě nemohli tušit. Nějaké čtyři měsíce předtím naše společnost koupila lesy a ten den jsme vyváželi připravené dřevo k nasmlouvaným zákazníkům normálně přes bránu areálu,“ vypráví majitel lesa Dalibor Olšák.

Mnohokrát si uvědomil, jak blízko tragédii byli. „Ještě ten den jsme tu měli těžkou techniku, kácelo se i v okolí skladů, které pak vybuchly,“ vypráví.

Z nových okolností a informací, které se objevily, zůstává v šoku.

„Samozřejmě, aby ne, když si ty souvislosti nějak dáte dohromady. Teď ale myslíme na další dny. Máme tu 117 hektarů lesa v areálu skladů i v jeho okolí směrem na Lipovou. Šest let jsme sem nemohli, uvidíme, jak dopadne jednání s krajem o kompenzacích,“ říká pan Olšák s tím, že lesy přímo kolem epicentra výbuchů zřejmě odkoupí Vojenské lesy a statky, které by tam měly hospodařit.

Ale i na zbytku vyčištěného území teď bude těžba problematická.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x