V Liptále vznikne nový domov pro seniory. Půjde o nejmodernější zařízení svého druhu v republice

Vizualizace Domova pro seniory Liptál. Foto: Zlínský kraj
LIPTÁL – Krajští radní schválili výstavbu nového Domova pro seniory Liptál. Půjde o novostavbu propojenou s bývalým chlapeckým internátem, který projde rekonstrukcí. Celkové náklady na výstavbu dosáhnou 357 milionů korun. První klienty by mělo zařízení přivítat už na podzim příštího roku.

Čtyřicet jednolůžkových pokojů, sprchová lehátka a křesla pro imobilní klienty či několik místností pro konání terapií nabídne mimo jiné nový Domov pro seniory, který Zlínský kraj postaví v Liptále. Půjde o energeticky nenáročnou budovu a nejmodernější zařízení svého druhu v republice. Jeho otevření se plánuje na podzim příštího roku. Náklady dosáhnou 357 milionů korun.

Už teď můžeme říct, že domov pro seniory v Liptále bude nejmodernějším svého druhu v republice. Půjde o energeticky nenáročnou, plně soběstačnou budovu s kapacitou 58 lůžek. Klientům, kteří sem přejdou zejména ze stávajícího domova v Karolince, nabídne příjemné, rodinné prostředí, navíc v lokalitě, která více odpovídá jejich původnímu bydlišti. Významná část z nich totiž pochází ze Vsetína,“ sdělila náměstkyně hejtmana zodpovědná za sociální oblast Hana Ančincová.

Nový pětipodlažní objekt je navržen v provedení pasivního domu. V prvním až čtvrtém nadzemním podlaží bude umístěno 40 jednolůžkových a 9 dvoulůžkových pokojů. Jejich velikost bude odpovídat pokojům pro těžce pohybově postižené. V koupelnách bude možno provádět hygienu na sprchovacím lehátku nebo křesle.

Kromě provozních prostor se v nové hlavní budově budou nacházet také místnosti pro fyzioterapii, ergoterapii, muzikoterapii, reminiscenční terapie, centrální koupelna, společenský sál, centrální jídelna a další.

Jde o největší investiční projekt tohoto volebního období v sociální oblasti. Naším cílem je projekt dokončit na podzim příštího roku. Vše ovlivní termíny soutěže na realizaci, kterou právě spouštíme. Předem jsme avizovali, že objekt chceme stavět, a proto věřím, že se nám do soutěže přihlásí zkušení dodavatelé, abychom mohli začít co nejdříve,“ řekl hejtman Radim Holiš.

Novostavba Domova pro seniory Liptál je navržena v pasivním energetickém standardu budovy. Vytápění objektu a ohřev teplé vody bude řešen pomocí tepelného čerpadla vzduch/voda. Celý objekt bude zcela bezbariérový, určený vedle mobilních klientů také pro klienty se sníženou mobilitou i ty zcela imobilní. Součástí objektu bude i 24 parkovacích stání včetně 2 míst pro tělesně postižené.

Stávající budova č. p. 233, která byla dříve využívána jako chlapecký internát a skládá se ze dvou objektů, bude zrekonstruována a s novostavbou propojena krčkem. Situovány zde budou například skladové prostory, umývárny a šatny pro personál či provoz kuchyně včetně jídelny pro zaměstnance.

Celkové náklady projektu jsou vyčísleny na 357 milionů korun. Na jeho realizaci můžeme získat dotaci ze státního rozpočtu v rozmezí od 60 až do 120 milionů korun,“ informoval radní Zlínského kraje pro oblast investic Zbyněk Fojtíček.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x