Nouzové přistání amerického bombardéru 14. října 1944 na poli nedaleko Napajedel mělo pro dva muže z desetičlenné posádky tragický konec. Jejich úkryt v lese totiž rychle odhalili Němci. Podle dostupných informací gestapák Rudolf Müller přímo na místě zastřelil radistu Jamese Johnsona a bombometčíka Raymonda Winterse. Jejich těla byla uložena v neoznačených hrobech na napajedelském hřbitově, už 11. října 1945 se ale konal slavnostní pohřeb.
Jejich památka nevybledla ani po osmdesáti letech, i když později Američané jejich těla přenesli na své pohřebiště ve Francii. Město si letce v neděli připomnělo pietním aktem.
„I po osmdesáti letech pořád lidé vzpomínají na ty mladé kluky, kteří se vypravili z USA přes oceán a už se domů nevrátili, položili tady své životy. A já si moc přeji, aby nám to vydrželo i dalších osmdesát let. Abychom nejen na tuto událost, ale i na další válečné události pořád vzpomínali a přípomínali si, jak moc je to důležité i do současného a budoucího života,“ řekl starosta Napajedel Robert Podlas.
Jeden pietní akt se v neděli uskutečnil v Prusinkách, tedy přímo na místě nouzového přistání. Druhý pak v centru města Napajedla, kde je v současné době důstojný památník padlým letcům.
Pietní akt spoluorganizovali také zástupci Paměti národa nebo spisovatel a publicista Vlastimil Hela, který se problematikou podrobně zabývá. Nechyběli ani příslušníci armády.
„Paměť níároda se snaží uchovávat historickou paměť a je úžasné, že se připomíná i tímto pietním aktem. My jsme se pokusili to shrnout do takového dokumentárního filmu, který vychází jak ze vzpomínek pamětníků, tak i z příspěvků historiků,“ sdělil vedoucí dokumentaristické sekce Paměti národa František Štambera.
Dokument z dílny Paměti národa mohli lidé vidět po mši svaté, která na pietní akt navazovala. Paměť národa také přichystala k události několik výstavních panelů, které veřejnosti opět připomněly celou událost do všech podrobností.