V nemocnicích Zlínského kraje stále narůstá počet pacientů s nemocí covid-19

Foto: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ - Od letošního ledna se ve Zlínském kraji daří držet stabilizovanou situaci a nakažených s onemocněním covid-19 dramaticky nepřibývá. Nemocnice však i nadále plní pacienti s covid-19 ve vážném stavu a jednotky intenzivní péče jsou pod obrovským tlakem, serveru Zlin.cz to oznámila Adéla Čuříková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví, a zástupci krajských nemocnic vyzvali veřejnost k dodržování mimořádných opatření, která brání v šíření nemoci covid-19.

„Uzavření okresů, které nastalo od 1. března, zpomalilo šíření nákazy a zachránilo nás od toho nejhoršího dopadu na nemocnice. Pořád ale jde o to, jestli nemocnice zůstanou funkční a za jakých okolností. V nemocnicích totiž stále přibývá pacientů s koronavirem v akutním stavuí,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Kapacity jednotek intenzivní péče se rozšířily a slouží na nich už všichni zdravotníci, kteří mohou. Jednotky intenzivní péče jedou už několik měsíců naplno a jakékoliv rozvolnění bude mít podle hejtmana za následek zvýšení tlaku právě na intenzivní péči. „Rozhodně tedy není vhodná doba na rozvolnění opatření. Pokud k rozvolnění dojde, bude zdravotnictví ve velkém problému. To nesmíme dopustit. Vymýtit nákazu se nám nepodaří, pokud nebudeme všichni striktně dodržovat ochranná opatření,“ doplnil Radim Holiš.

Od letošního ledna se ve Zlínském kraji daří držet stabilizovanou situaci. Index rizika PES má aktuálně ve Zlínském kraji hodnotu 51, je tedy na 3. stupni. „K přílišnému optimismu zatím rozhodně není důvod. Počty nakažených v našem kraji jsou sice dlouhodobě jedny z nejnižších v České republice, ale skóre PES naprosto neodpovídá realitě, kterou vidíme v nemocnicích. Lůžka intenzivní péče jsou dlouhodobě téměř naplněna, což je holý fakt, který nelze přehlížet ani bagatelizovat. Jen s obrovským vypětím, stresem z vědomí, že se o své pacienty zdravotníci prostě musí postarat, a s neuvěřitelným nasazením a balancováním na hraně, se situaci daří ze dne na den organizačně i medicínsky zvládnout. To je realita, ne prostá čísla bez kontextu. Než budeme mít lůžka intenzivní péče s dostatečnou volnou kapacitou, čas na rozvolnění opravdu ještě nenastal,“ sdělila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví. Její slova podpořil také primář oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Tomáš Gabrhelík, který je rovněž krajským koordinátorem intenzivní péče, a upozornil na to, že zátěž v nemocnicích je stále velmi vysoká.

Šíření onemocnění covid-19 může zpomalit také očkování. Do Zlínského kraje bylo od začátku očkování doručeno celkem 80 210 vakcín. K 24. březnu bylo vyočkováno 68 808 dávek, z toho 1. dávku dostalo 50 462 osob, 2. dávku 18 346 osob. Rozdíl mezi dodanými a vyočkovanými dávkami je počet potřebných vakcín do dalšího závozu. Mezi naočkovanými jsou zdravotníci, klienti a zaměstnanci sociálních služeb, senioři nad 70 let a pedagogičtí pracovníci i ostatní pracovníci ve školství. Od 24. března se mohou k očkování proti covid-19 registrovat také osoby s chronickým onemocněním nebo zdravotním stavem s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x