Ve Zlíně hoří budova v areálu bývalého Svitu. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu, objekt se bortí

Foto: Město Zlín
ZLÍN – Dnes krátce před půl devátou hodinou ranní vypukl požár ve skladu obuvi v devátém patře budovy 34 v bývalém areálu Svitu v centru Zlína. Na místě zasahuje asi 20 jednotek hasičů a policie. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu, tedy nejvyšší ze čtyř, který platí jen při mimořádných událostech. Požár si podle dosavadních informací záchranné služby nevyžádal žádné zranění.

Nezbytná evakuace budov

Hasiči a policisté společně evakuovali zpočátku asi stovku osob z 9. patra.

V průběhu dne velitel zásahu z důvodu bezpečnosti rozhodl o evakuaci dalších budov, které jsou v bezprostřední blízkosti zasažené budovy. Požár se postupně rozšířil na celé patro a rozšiřuje se dál,“ informovala policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Okolní ulice jsou uzavřeny

Policisté na místě vymezili bezpečný perimetr, kde se mohou pohybovat lidé, a zapáskovali okolí budovy, uzavřeli okolní ulice a řídí v místě dopravu.

Kromě několika hlídek policistů z obvodního oddělení, pohotovostního a eskortního oddělení a dopravních policistů v místě požáru pracují také kriminalisté, kteří vyslýchají svědky, shromažďují veškeré dostupné informace a společně s vyšetřovateli hasičů budou zjišťovat příčinu vzniku požáru,“ uvedla Kozumplíková.

Zavřete okna a nevětrejte

V souvislosti se vznikajícím kouřem by měli obyvatelé centra města a městské části Letná preventivně zavřít okna a omezit větrání.

Prosíme občany, aby se místu zásahu vyhnuli a respektovali pokyny složek integrovaného záchranného systému. Nevstupujte do okolí budovy a uvolněte příjezdové cesty pro techniku záchranářů,“ informovalo město Zlín.

Návštěvu krajského úřadu odložte

Kvůli požáru bude z bezpečnostních důvodů po zbytek dne uzavřen i krajský úřad sídlící v budově 21.

Omezen bude během dnešního dne také provoz pracovišť v budovách 22 a 15, kde sídlí další odbory Krajského úřadu Zlínského kraje,“ sdělila mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.

Požár vznikl v budově společnosti Cream. Jde o patro, které má pronajaté zlínská obuvnická firma Vasky. Podle policistů lze očekávat značné materiální škody.

AKTUALIZACE (13:30)

Na místě je vrtulník a výšková technika

S hašením ze vzduchu pomáhá vrtulník Bell 412 Policie ČR s bambi vakem o objemu 900 litrů. Na místě zasahuje 7 kusů výškové techniky, další mají hasiči v záloze.

Zásah totiž probíhá výhradně z vnějšku budovy, přivolaný statik vstup do budovy hasičům z preventivních důvodů pro tuto chvíli zakázal,“ informovali krajští hasiči.

Okolí požářiště a okolní budovy hasiči monitorují s pomocí dronů.

Část budovy se zřítila

Kolem 13. hodiny se část budovy zasažené požárem zřítila.

Na místě nejsou žádní zranění, uvnitř objektu nikdo nebyl,“ uvedli hasiči.

AKTUALIZACE (15:30)

Ve 14:15 se následně zřítila další část budovy.

„Situace na místě zásahu zůstává velmi náročná. V tuto chvíli hasiči na místě musejí pracovat z bezpečného prostoru vně objektu, jeho stav znemožňuje jakýkoli bližší bezpečný zásah,“ informovali hasiči krátce po 15. hodině.

AKTUALIZACE (20:00)

Oba vrtulníky provedly dosud 68 shozů. Nad místem události, kde nadále zůstává 16 hasičských jednotek, budou létat až do setmění.

„Na požářiště budou po celou noc dohlížet i drony,“ uvedli hasiči.

Zobrazit fotogalerii >>