Ve Zlíně otevřeli čtvrtou oční tkáňovou banku v ČR. Má urychlit transplantace rohovek, na které se čeká až rok

Foto: Oční klinika Gemini
ZLÍN – Spolu s transplantací srdce, ledvin a jater patří k celosvětově nejčastějším transplantacím keratoplastika, tedy transplantace oční rohovky. V České republice fungovaly až donedávna tři oční tkáňové banky, jejich řady od července rozšířila čtvrtá banka, kterou otevřeli ve Zlíně.

Keratoplastika je chirurgický zákrok, při kterém je potřeba vyměnit nemocnou rohovku za novou, získanou od dárce. Provádí se u nemocných, kteří mají rohovku různě zdeformovanou, ztenčelou nebo poraněnou. Díky transplantaci rohovky mohou znovu vidět lidé, kteří o zrak přišli například následkem úrazu.

Mezi nejčastější důvody patří neprůhlednost rohovky například u pacientů s keratokonem, což je onemocnění, při kterém se rohovka postupně ztenčuje, nebo výjimečněji keratoglobem, kdy se rohovka stává extrémně tenkou a postupně mění svůj tvar. Dále to jsou rohovkové jizvy, těžké záněty nebo následky vážných úrazů oka,“ vyjmenoval zlínský oční chirurg Pavel Stodůlka.

Rohovka je přední průhledná část oka. Jejími základními funkcemi jsou prostup a lom světla společně s ochranou proti vnějším mechanickým, fyzikálním a chemickým vlivům. Zajímavostí je, že při transplantaci není třeba hledat shodu mezi dárcem a příjemcem.

Nejdůležitější je výběr vhodného dárce, který probíhá podle legislativních požadavků. Mezi základní kritéria pro výběr rohovky je její celkové zdraví, tedy bez přítomnosti infekce, bakterie či viru. Žádná antigenní shoda mezi dárcem a příjemcem není nutná. V praxi jsou dárci vybíráni ve věku 18 až 85 let. Česká legislativa vylučuje dárce mladší 18 let,“ vysvětlil vedoucí laborant tkáňové banky Filip Hančík.

I když se u keratoplastiky nemusí hledat shoda mezi dárcem a příjemcem, čekací doba na návrat zraku nebo lepší vidění může být dlouhá až jeden rok. Právě nová tkáňová banka by měla čekání zkrátit.

První transplantace rohovek z vlastní tkáňové banky provedli lékaři začátkem července na zlínské oční klinice Gemini. „Nové vidění“ se tak dostalo hned dvěma pacientům.

Obě operace proběhly úspěšně a bez komplikací. Věříme, že vlastní tkáňová banka, jejíž vybudování trvalo dva roky, nám pomůže snížit nedostatek rohovkové tkáně a zkrátit dnešní roční čekací dobu na transplantace rohovky,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Stejně jako například operaci šedého zákalu hradí transplantaci rohovky plně pojišťovny.

--> --> --> --> -->