Ve Zlíně se od 1. září zdraží ceny jízdného v MHD. O kolik to bude?

Ilustrační foto
ZLÍN – V pátek 1. září 2023 se ve Zlíně poprvé od roku 2011 změní ceník jízdného v MHD. A tentokrát půjde nejen o změny cen, ale také druhů jednotlivých jízdenek.

Nejlevnější lístek bude stát 18 korun, avšak bude přestupný a platný 30 minut. Neboli současný lístek za 12 korun se zruší, současný lístek za 15 korun podraží o 3 koruny a současný lístek za 18 korun se zdraží o 6 korun, avšak nově bude platit 60 minut, což je o 10 minut déle,“ upřesnil tiskový mluvčí Zlína Tomáš Melzer.

Roční junior a senior pasy budou stát 600 korun s tím rozdílem, že junior pasy budou platné pro občany s trvalým bydlištěm ve Zlíně až do 26 let. V současnosti platí jen pro povinnou školní docházku, čili zhruba do 15 let. Senior pasy, které aktuálně platí od 70 let, budou platné pro občany už od 65 let, navíc bez nutnosti trvalého bydliště ve Zlíně.

Novinkou je zavedení pasu za 600 korun na rok také pro zákonného zástupce s trvalým bydlištěm ve Zlíně na rodičovské dovolené, případně už na mateřské dovolené,“ pokračoval Melzer.

Cena časových kuponů se zvýší v průměru o 30 procent. Navrhovanou úpravou cen a druhů jízdenek by se měly roční příjmy z jízdného MHD zvýšit minimálně o 10 milionů korun. Opatření začne platit 1. září 2023. 

„Úprava cen jízdného je nezbytná, neboť od posledního zvýšení v roce 2011 došlo k výraznému nárůstu cen energií a dalších nákladů souvisejících s provozováním MHD. Snažili jsme se při zdražení jednotlivých druhů jízdného vždy zároveň dát i něco navíc. Proto je nejlevnější lístek přestupný a na delší dobu, junior pasy až do 26 let, zatímco senior pasy jsou již od 65 let a časové kupony jsou zdraženy procentuálně nejméně,“ uvedl primátor Jiří Korec.

Podle zlínské radnice vychází ceny ve Zlíně v porovnání s podobně velkými městy jako nejnižší, a to i po navrhovaném zvýšení.

Zatímco ve Zlíně dnes stojí měsíční časový kupon 380 korun, v Jihlavě cestující zaplatí 490, v Liberci 530, v Teplicích 580 a v Chomutově 650 korun. Cestující ve Zlíně budou od 1. září platit za stejný kupon nově 490 korun,“ dodal Tomáš Melzer.

--> --> --> --> -->