Ve Zlíně se pomalu scházejí letošní filmové klapky

Klapka Michala Janovského s názvem „Tomáš“. Foto: ZFF
ZLÍN – Už téměř stovku unikátních děl v podobě filmových klapek shromáždil od výtvarníků Nadační fond FILMATALENT Zlín, další dvě desítky klapek v těchto dnech umělci dokončují. Kompletní kolekce 125 děl v rámci 27. ročníku Salonu filmových klapek bude poprvé k vidění 5. března v pražském Divadle Hybernia.

Mezi známými jmény ani letos nechybí Jaroslav Němeček, Kateřina Miler, Kristián Kodet, ale také trojice umělců, kteří se do projektu zapojují každoročně, a to Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák. Poprvé svou klapkou přispěla i autorka loutek, Xenie Axamitová. Svými klapkami po roční přestávce přispějí i Jiří Slíva nebo Ticho 762,“ informoval Zlín Film Festival na svém webu.

Na klapkách se letos objevují tradičně i známé osobnosti nejen filmového plátna, jako je Tomáš Holý, Bolek Polívka a Miroslav Donutil nebo Jiří Šlitr, který by letos oslavil 100 let. Sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková zase reflektuje 105. nedožité narozeniny Miroslava Zikmunda a pokračuje v řadě významných zlínských staveb, tentokrát ztvárněním vily slavného cestovatele.

Tradiční aukce se uskuteční v rámci 64. Zlín Film Festivalu 2. června v Kongresovém centru Zlín. „Z výtěžku dražby klapek jsou podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců,“ zmínili filmaři na webu ZZF.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 998 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 48 332 000 Kč. Stále nepřekonaný je úspěch klapky Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“ z roku 2008, kterou zájemce zakoupil za 199 tisíc korun.

--> --> --> --> -->