Ve zlínské zoo byl potvrzen výskyt vzácného krasce dubového

Foto: Zoo Zlín, Daniel Rydzi
ZLÍN - V České republice patří mezi nejkrásnější a zároveň nejohroženější druhy hmyzu, je lesklý, zhruba 2 centimetry velký a žije ve volně rostoucích osluněných dubech. Řeč je o vzácném brouku krasci dubovém, jehož výskyt byl nově potvrzen také v areálu zlínské zoo. Ta proto spouští nový záchranný program Nech brouka žít.

V Česku populace krasce dubového přežívá ve čtyřech oblastech jihovýchodní Moravy a na Třeboňsku. Nově se mezi tyto oblasti zařadil i areál zlínské zoologické zahrady, kde začátkem září roku 2024 proběhl monitoring jeho výskytu.

Přítomnost tohoto vzácného druhu brouka v areálu zoo zatím nebyla prokázána odchytem dospělého jedince, ale jeho výskyt nám naznačily oválné výletové otvory. Ty byly objeveny při monitoringu dřevěných soch, které návštěvníci mohou obdivovat v různých částech areálu. Některé z těchto soch jsou vyřezány právě z dubu letního,“ informovala Zoo Zlín na svém webu.

Podle Ondřeje Konvičky, který monitoring v areálu zoo prováděl, zde bude krasec dubový využívat kromě instalovaných soch, které se ukázaly jako ideálním místem pro jeho vývoj, také další koruny stromů.

Vzrostlé duby se nacházejí i v nepřístupných výbězích, a tak tyto potenciálně vhodné stromy byly sledovány za pomoci dalekohledu. Výletové otvory jsou podobné podkovovité elipse 5-7 mm dlouhé a 4-5 mm široké. Při terénní práci bylo zjištěno, že některé sochy již krasec dubový ke svému vývoji aktivně nevyužívá, některé naopak využívá mnohem více. Již v roce 2022 došlo u jedné ze soch k náhodnému zjištění 4 výletových otvorů. V roce 2024 jich bylo na stejné soše napočítáno celkem 37,“ uvedla zoo.

Pro přežití populace krasce dubového je důležité zajistit dostatek vhodných stromů, které ke svému vývoji potřebuje. Co to v praxi znamená pro zlínskou zoo?

Chránit a neodstraňovat staré a mohutné duby a výsadbou zajistit jejich kontinuitu. Dále můžeme podpořit výskyt druhu instalací nových soch, které budou vyřezány z dubu letního,“ přiblížila strategii Zoo Zlín.

Umístění soch je však specifické. Měly by být totiž instalovány na výšku tak, aby se dřevo dostalo jen do minimálního kontaktu se zemí a eliminovala se tak vlhkost a s ní spojená houbová onemocnění.

Stávající sochy, které krasec obývá, budeme pravidelně každé 2-3 roky ošetřovat speciálním nátěrem. Sochy tak budou zachovány a zároveň nebude ohrožen vývoj larev krasce dubového,“ dodala na závěr zoo.

Zobrazit fotogalerii >>