Lékaře nemá 21 000 dospělých a 4 000 dětí
Konkrétně ve Zlínském kraji nemá svého praktika téměř 21 000 lidí a rodiče stále obtížněji shání i pediatry – bez praktického lékaře je zde více než 4 000 dětí a dospívajících.
„Primární péče je základ každého zdravotního systému. Praktik je nejenom lékař prvního kontaktu pro malé a velké pacienty, ale i jejich průvodce zdravotním systémem. V České republice je ale v současné době bez praktického lékaře milion pacientů, kteří tak nemají přístup k základní zdravotní péči, preventivním prohlídkám, screeningu a očkování,“ upozorňuje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Kampaň „11 milionů důvodů“
To chtějí praktici změnit, a proto odstartovali kampaň s názvem „11 milionů důvodů“.
„Každý člověk v Česku je pro nás důvodem, proč jsme kampaň spustili a proč s ní teď vyjíždíme do krajů. Kvalitní primární péče musí být dostupná ve všech regionech,“ doplňuje Šonka.
Ve Zlínském kraji funguje přibližně 300 samostatných ordinací všeobecných praktických lékařů a asi 110 ordinací praktických dětských lékařů. Za posledních šest let se v kraji výrazněji snížil zejména počet ordinací praktických lékařů pro děti a dorost, kterých ubyla bez náhrady více než desetina.
„Řada rodičů ve Zlínském kraji tak marně shání pediatra. Na konci roku 2023 zde nemělo praktického lékaře 4 322 dětí ve věku 0–19 let. V nejbližších letech navíc můžeme čelit velkému problému – pokud nezajistíme mladé pediatry, kteří mohou převzít ordinace zejména seniorních lékařů. Ve Zlínském kraji totiž pracuje ve věku 65 a více let 30 % všech praktických dětských lékařů,“ uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.
Zápornou bilanci má v kraji i počet ordinací praktiků pro dospělé. V letech 2018–2023 jich zaniklo 47, nových ale přibylo pouze 22.
„Bez svého praktika zde na konci roku 2023 bylo 20 787 dospělých. Dostupnost primární péče se tak v našem kraji stále zhoršuje,“ říká zlínský předseda Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.
I on upozorňuje na to, že je nutné zajistit včas generační obměnu lékařů. „Ve věku 60 a více let je ve Zlínském kraji přibližně 42 % všeobecných praktických lékařů,“ vysvětluje Nečas.
Pomoci mohou týmové praxe
Jak zaznělo na diskuzi ve Zlíně, řešením je příchod absolventů lékařských fakult do primární péče a změna organizace jejího poskytování. Situaci mohou výrazně zlepšit týmové praxe.
„Usilujeme o to, aby se do roku 2035 staly dominantním modelem poskytování primární péče v ČR. Jen v lednu a únoru letošního roku jich vzniklo v Česku více než 150,“ popisuje Petr Šonka.
V týmových praxích funguje na jednom pracovišti multidisciplinární tým vedený praktickým lékařem. Jeho součástí jsou další lékaři, kteří mohou pracovat i na zkrácený úvazek, a také zdravotní sestry a terénní sestra, případně nelékařský personál.
„Týmové praxe jsou výbornou variantou pro mladé lékařky s dětmi, které nechtějí pracovat na plný úvazek. Přináší i spoustu jiných výhod – lékaři sdílí nejenom personál, ale také vybavení a mohou se vzájemně zastupovat, ať už v době dovolených, nebo nemoci. Pacienti ocení i rozšířenou pracovní dobu,“ doplňuje Nečas.
Situace je kritická
Rozvoj týmových praxí ale závisí na příchodu nových posil do primární péče. Situace je však ve Zlínském kraji kritická. Praktických lékařů v něm ubývá a nedaří se je nahrazovat.
„Co se týká všeobecných praktiků, zájem o tento obor je mezi mediky především v okolí větších měst, jako je Praha, Brno nebo Olomouc. V našem kraji tomu tak bohužel není,“ říká Nečas.
Nedostatek rezidenčních míst
V Česku je navíc málo rezidenčních míst, která slouží ke vzdělávání mladých lékařů. Praktičtí lékaři proto usilují o jejich navýšení.
Podle praktiků by hlavním zdrojem financování měly nadále zůstat dotace přidělované Ministerstvem zdravotnictví, k nim by se ale měly přidat dotace z prostředků Evropské unie a na financování by se mohly podílet i kraje. Ty by mohly zřizovat i vlastní rezidenční místa.
„Uvítal bych, kdyby bylo u nás více rezidenčních míst. Situace totiž může být brzy kritická, v našem kraji je přibližně 30 % praktických lékařů v důchodovém věku. Spolu s kolegy z Asociace krajů ČR povedu debatu o vytvoření koncepce krizového plánu zaměřeného na dostupnost primární péče. Nedostatek praktických lékařů se totiž netýká jen nás, je to problém ve všech regionech,“ sdělil hejtman Zlínského kraje a zároveň předseda Rady Asociace krajů ČR Radim Holiš.