Večerní koupání se změnilo v boj o život: děti se přiotrávily oxidem uhelnatým, matka včas zareagovala

Foto: ZZS ZK
KROMĚŘÍŽ – Hned tři posádky záchranářů z Kroměříže zasahovaly v neděli večer u záchrany dvou nezletilých osob, které se přiotrávily oxidem uhelnatým. Obě děti byly převezeny do nemocnice.

K nadýchání jedovatého plynu, který unikal z kotle, došlo při večerním koupání. „Podivný zápach v koupelně ucítila jejich maminka, která neváhala a děti odvedla do jiné místnosti, kde otevřela okno a poté zavolala na tísňovou linku 155,“ informovali krajští záchranáři na webu ZZS ZK.

I přes veškerý tlak, pod kterým volající žena byla, musíme říct, že situaci a první pomoc zvládla perfektně. Naše záchranářské týmy děti na místě vyšetřily a ošetřily, poté je převezly do Kroměřížské nemocnice,“ pokračovali záchranáři.

Od začátku října jde už o sedmou událost, při níž zdravotnické posádky Zlínského kraje vyjížděly k záchraně lidí otrávených oxidem uhelnatým. „Při těchto událostech celkem ošetřily devět pacientů,“ upřesnili záchranáři.

Zásadní nebezpečí oxidu uhelnatého spočívá podle zdravotníků v tom, že není vidět ani cítit. Snadno, velmi rychle a nepozorovaně tak dochází k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě v domácnostech.

Otrava se může projevit nevolností, zvracením, bolestí hlavy, závratí nebo celkovou slabostí. Výjimkou není ani porucha koordinace pohybů a v horších případech ztráta vědomí. V rámci první pomoci je zásadní co nejčasnější evakuace postiženého ze zamořeného prostoru a zavolání na tísňovou linku 155,“ upozorňují krajští záchranáři.

--> --> --> --> -->