Během tří let okradl firmu o více než milion korun. Potřeboval splatit dluhy

Ilustrační foto
ZLÍNSKO – Na pořádný balík peněz si přišel devětatřicetiletý muž z Přerovska, který po dobu tří let okrádal firmu v Otrokovicích, kde působil jako vedoucí pobočky. Zpronevěřil tak přes 1 200 000 korun. Jako důvod svého jednání uvedl insolvenci a nemožnost splácet vysoké dluhy. Teď mu hrozí až pět let za mřížemi.

Policisté z oddělení hospodářské kriminality ze Zlína podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby proti obviněnému devětatřicetiletému muži z obce na Přerovsku, protože si jako vedoucí pobočky firmy v Otrokovicích neoprávněně přisvojoval firemní finanční prostředky a navíc nesprávně hospodařil s financemi, které mu byly svěřeny, a to po dobu tří let. Firmu tak připravil o více než 1 200 000 korun.

Trestní oznámení o nesrovnalostech v účetnictví firmy jsme přijali v únoru od provozního ředitele firmy, který zkontroloval účetnictví a stav pokladny a zjistil, že ve firmě chybí více než 1 200 000 korun,“ uvedla tisková mluvčí Monika Kozumplíková.

Kriminalisty čekal kompletní přezkum účetnictví za poslední tři roky, kontrola firemních postupů, evidencí, výslechy zaměstnanců a zjištění veškerých okolností, díky kterým objasnili, kdo a jakým způsobem peníze z pokladny odcizil.

Výsledkem provedeného prověřování bylo obvinění vedoucího pobočky firmy, který se přiznal, že je v insolvenci a musí měsíčně splácet vysoké částky, na které mu nestačí vlastní finance, proto si pravidelně „půjčoval“ peníze z pokladny firmy,“ pokračovala Kozumplíková.

Aby pokryl narůstající dluh, půjčil si po 150 tisících korunách od dalších dvou mužů, s nimiž sepsal smlouvu. Jednomu z nich sice 50 tisíc vrátil, druhému ale do současné doby dluží celou částku.

Kriminalisté prokázali, že dosud netrestaný muž si z firemní pokladny přivlastnil pro vlastní potřebu 200 tisíc korun. Podvodem získal dalších 300 tisíc od dvou mužů, kterým je ve stanovené době nevrátil.

Zbylý milion korun, který ve firmě chybí, je výsledkem nesprávného hospodaření s finančními prostředky firmy. Muž nakupoval spotřební materiál, občerstvení, ale výdaje neevidoval. Neevidoval také další příjmy nebo výdaje,“ uzavřela Monika Kozumplíková.

Za trestné činy zpronevěra, podvod a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí muži v případě jeho odsouzení trest odnětí svobody až na pět let.

--> --> --> --> -->