Vidí jen zlomek toho, co zdravý člověk. Teď bude Patrik Hetmer startovat už na své třetí paralympiádě

Patrik Hetmer se svou ženou Lucií na lázeňské kolonádě. Foto: Milan Mikšík
ZLÍN – Jen co se zavřela opona za 24. zimními olympijskými hrami, pozornost všech sportovních nadšenců se už teď upíná ke 4. březnu, kdy v Pekingu odstartuje v pořadí 13. zimní paralympiáda. Na ní bude mít jedno ze svých želízek také Česká republika, a to díky lyžaři Patriku Hetmerovi.

Na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity byl Patrik Hetmer prostě jen vášnivý lyžař. Jeho táta ho na lyže postavil už ve třech letech. Odmala byl rodiči a dědečkem veden ke sportu. Až jako absolvent a mladý učitel ale zjistil, že i se svou oční vadou může na závody handicapovaných a že by mu to mohlo i dost jít. A jde…

Zrakově handicapovaný Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou mají před sebou už třetí hry. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu byl nejlépe šestý ve sjezdu a vedle parahokejistů se tak postaral o nejlepší český výsledek. Za pár dnů poletí na zimní paralympiádu do Pekingu, kde se bude chtít znovu poprat o cenné kovy.

Paralympiády se Patrik Hetmer může zúčastnit kvůli dystrofii sítnice, která způsobuje takzvané trubicovité vidění. „V reálu to znamená, že musím o hodně víc než ostatní otáčet hlavou, jinak mě to moc nelimituje,“ zlehčuje diagnózu Patrik Hetmer, který žije v Luhačovicích.

Vadu zraku má nadějný český lyžař už od narození. „O to to mám určitě jednodušší. Když se to člověku stane až někdy v průběhu života, je to určitě psychicky náročnější,“ je přesvědčený muž, jenž prý žádná omezení nepociťuje ani při své každodenní práci učitele na základní škole Emila Zátopka ve Zlíně.

Mezi největší úspěchy Patrika Hetmera patří 3. místo v obřím slalomu na MS v Kanadě 2015, 3. místo v obřím slalomu na SP v Tarvisiu 2016 a vítězství ve finále EP v Obersaxenu 2016.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x