Výstava Zdeňka Buriana na Obchodňáku láme rekordy. Chystají se večerní prohlídky

Výstava Zdeňka Buriana láme rekordy. Foto: Obchodní dům Zlín
ZLÍN – Výstava obrazů Zdeňka Buriana na střeše Obchodního domu Zlín láme rekordy. Za pouhý týden od otevření ji viděla už tisícovka návštěvníků. Pro velký zájem pořadatelé chystají i speciální večerní prohlídky a to na pátek 30. července a 6. srpna.

Zájem návštěvníků je enormní, u výstav tohoto typu velmi nadprůměrný, někteří už tu dokonce byli dvakrát a říkali, že přijdou zas. Zpravidla jsou to rodiče nebo prarodiče s dětmi, pro které je to vítaná součást prázdninového výletu. Malí návštěvníci obdivují hlavně obrázky s pravěkými zvířaty, dospělí si nostalgicky zavzpomínají, jak v dětství hltali dobrodružné knihy, které Zdeněk Burian ilustroval. Svými poutavými ilustracemi doprovodil nejen pravěké příběhy, ale například i Verneovky nebo Mayovky,“ uvedl hlavní organizátor Pavel Chmelík z Galerie Artrium.

Pro velký zájem o výstavu pořadatelé chystají doprovodnou akci – večerní komentované prohlídky po běžné otevírací době, se začátkem ve 21 hodin. Uskuteční se v pátek 30. července a 6. srpna, v případě zájmu budou vypsány i další termíny. Ve 21 hodin prohlídku uvede galerista Pavel Chmelík, poté budou mít návštěvníci možnost si výstavu procházet až do 22 hodin a současně si užít i jedinečnou atmosféru výhledu na noční Zlín z 10. patra Obchodního domu, které je běžně veřejnosti nepřístupné. Kapacita prohlídek je omezená, nutná je rezervace předem na nevralova@atriumzlin.cz.

Výstava „Zdeněk Burian: Za dinosaury a dobrodružstvím“ probíhá v Galerii Desítka na střeše Obchodního domu až do 15. září. Představuje přes dvě stě děl legendárního malíře, od jehož úmrtí v červenci uplynulo 40 let. Skutečnou raritou jsou čtyři obří plátna s výjevy z pravěku, která jsou veřejnosti téměř neznámá a pro výstavu je mimořádně zapůjčily pražské Národní muzeum a Slovenské národní muzeum.

Získat tato plátna a další tři obrazy ze Slovenska přitom bylo velmi náročné, zapůjčení musel schválit ministr kultury,“ dodal Pavel Chmelík. V galerii také mohou návštěvníci zhlédnout filmové dokumenty o Zdeňku Burianovi, vychutnat si kávu s výhledem na Zlín a na památku zakoupit plakáty a pohlednice s Burianovými ilustracemi a dokonce i zkameněliny. Je zde také na prodej několik originálů.

Velkým lákadlem je i doprovodná akce k výstavě Zdeňka Buriana. Před Obchodním domem Zlín i v obchodní pasáži je dočasně umístěno několik exponátů zapůjčených z tuzemských DinoParků, které se staly vítanou atrakcí mezi dětmi. Pokud se návštěvníci vyfotí u jednoho z exponátů, mohou vyhrát vstupenky na výstavu a do DinoParku.

Zdejší kornuterie navíc pro malé návštěvníky připravila speciální dinosauří zmrzlinu, Bistrotéka Valachy dinosauří specialitu a knihkupectví Beta Dobrovský nabízí slevu na všechny dostupné knižní tituly ilustrované Burianem. Výstava je otevřená denně od 10 do 19 hodin.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x