Z Nitry přes Krakov do Zlína. Slovenští motopoutníci navštívili i Baťův mrakodrap

Motopoutníci ve Zlíně. Foto: CCRVM
ZLÍN - Slovenští motopoutníci se vydávají po velkomoravských stopách. Jejich cesty volně navazují na Evropskou kulturní stezku sv. Cyrila a Metoděje. V květnu se se zástupci stezky setkali v řecké Soluni, tentokrát přijeli z Nitry přes Krakov do Zlína.

Slovenské motopoutníky přivítal v Baťově mrakodrapu náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub. Setkal se s nimi již v Soluni při jejich motopouti po stopách sv. Cyrila a Metoděje Evropou. O jejich jedenáctidenní, 3 330 km dlouhé cestě plné dobrodružství, vedoucí přes 9 evropských států, již vznikl téměř hodinový dokument. Premiéru měl 4. 7. 2023 na slovenských národních cyrilometodějských slavnostech v Nitře. Po stopách dávné slovanské kultury tehdy motorkáři zavítali například do maďarského Zalaváru, Medžugorje v Bosně, albánského Beratu nebo severomakedonského Ochridu.  Aktuálně navštěvuje skupina motorkářů další místa na Cyrilometodějské stezce. Z Nitry jedou přes Krakov, Pustevny, Zlín, Modrou, na Velehrad a do Bratislavy. Cestu potom zakončí opět v Nitře.

„I pro motorkáře, kteří se zajímají o slovanskou kulturu, je Cyrilometodějská stezka přitažlivá. Během těchto dní navštívili jen ve Zlínském kraji valašské Pustevny a Velké Karlovice, industriální Zlín, velkomoravskou Modrou i poutní místo Velehrad,“ uvedl Lubomír Traub, s nímž se setkali na střeše mrakodrapu po exkurzi v legendárním Baťově výtahu. 

„Máme být na co hrdí, protože svatí Cyril a Metoděj zasáhli velmi intenzivně do naší historie a kultury, a ještě dnes čerpáme z jejich odkazu. I my můžeme propagovat něco, co má hodnotový potenciál pro současnou Evropu a naše kořeny. V budoucnu plánujeme například cestu do Říma trasou přes Istrii. Přitom bychom rádi navštívili Benátky a Aquileiu. Věřím, že můžeme našimi jízdami inspirovat i další motorkáře, aby se vydali po stopách svých kulturních kořenů,“ uvedla Andrea Bakošová, členka Nitranské organizace cestovního ruchu a zástupkyně slovenské obce Mojmírovce, iniciátorka motopoutí po Cyrilometodějské stezce.

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x