Začala dlouho očekávaná stavba úseku dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem

Foto: ŘSD ČR
ZLÍN – V pondělí 13. prosince začaly stavební práce na dlouho očekávané stavbě prvního úseku dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem. Informoval o tom náměstek hejtmana Zlínského kraje pro dopravu Radek Doležel.

Dálnice D49 má v budoucnu spojit střední a východní Moravu se západním Slovenskem. Od Hulína povede přes Fryšták, Lípu, Pozděchov a Horní Lideč do slovenské Lysé pod Makytou, kde se bude napojovat na slovenskou rychlostní silnici R6.

Z pohledu Zlínského kraje se jedná o strategicky velmi významnou stavbu. Její realizaci však dlouho bránily tzv. rozklady, které v loňském roce vznesly čtyři ekologické organizace a dvě fyzické osoby. Ty však nakonec ministr dopravy Karel Havlíček všechny zamítl.

V pátek 10. prosince proběhlo oficiální předání stavby a hned včera, tedy v pondělí 13. prosince, na stavbu poprvé vyjely stavební stroje.

Z pozice kraje jsme udělali maximum pro to, aby se konečně podařilo rozjet stavbu dálnice D49, mám proto obrovskou radost, že se to podařilo. Věřím, že teď už výstavbu této pro kraj strategicky důležité dopravní stavby nikdo a nic nezastaví a zdravý rozum zvítězí,“ uvedl náměstek Radek Doležel.

Ještě do konce roku 2021 by měla být dokončena skrývka ornice a založit by se měly mosty a konsolidační násypy. Silničářské a betonářské práce by pak měly následovat na jaře roku 2022.

Výstavba úseku D49 z Hulína do Fryštáku o délce 16 kilometrů přijde na téměř 5,6 miliard korun. Pokud vše půjde podle plánu, dokončena by měla být do konce roku 2024.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x