Zájem o maturitní obory ve Zlínském kraji roste

Mezi budoucími středoškoláky byl i letos největší zájem o maturitní obory. Zlínský kraj se navíc řadí mezi republikovou špičku v úspěšnosti přijetí. Foto: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ – Ve Zlínském kraji byl i letos mezi deváťáky největší zájem o čtyřleté maturitní obory. Přes 70 % přijatých uchazečů míří právě tímto směrem. Region se zároveň řadí mezi republikovou špičku v úspěšnosti přijetí. Pokud se ale někdo na školu nedostal, může se zapsat do druhého kola přijímacího řízení. To je otevřené do 26. května.

Vysoký podíl přijatých na maturitní obory

V 1. kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy ve Zlínském kraji přijato celkem 6 146 uchazečů, z toho:

  • 4 437 do maturitních oborů (72 %),
  • 1 709 do oborů bez maturity (28 %).

Zájemců o čtyřleté obory se na vysněné školy dostalo 94 %, což je jeden z nejvyšších podílů v republice, srovnatelný jen s Ústeckým krajem a Vysočinou.

„V rámci čtyřletých maturitních oborů bylo na školy ve Zlínském kraji přijato 3 065 uchazečů z 9. tříd do odborně zaměřených oborů, 1 082 uchazečů na obor 4leté gymnázium a 290 uchazečů na obecně odbornou přípravu, tedy lyceum,“ upřesnila krajská radní pro oblast školství Jindra Mikuláštíková.

Čtyřletá gymnázia praskají ve švech

Největší zájem byl tradičně o maturitní obory. Mezi nimi mnohé lákají zejména gymnázia, která jsou letos nejvíce naplněná. Na těch krajských i církevních obsazenost šplhá ke 100 %. Podle Mikuláštíkové ale pokulhává zájem o soukromá gymnázia. Ta jsou po prvním kole naplněná jen z 28 %.

Víceletá gymnázia: převis poptávky přetrvává

Velmi žádaná byla také místa na víceletých gymnáziích. Školy jich nabízely dohromady 472, z nichž je aktuálně obsazeno 467. U osmiletých gymnázií přitom byla úspěšnost přijetí vcelku průměrná (56 %). Naopak u těch šestiletých byla úspěšnost druhá nejvyšší napříč všemi kraji (59 %).

Do budoucna se ovšem stále předpokládá, že převis zájemců o víceletá gymnázia bude přetrvávat. Vzhledem k jejich charakteru totiž kraj nabídku cíleně reguluje.

A co lycea?

Výsledky 1. kola přijímacího řízení odhalily, že ve Zlínském kraji naopak není velký zájem o různě zaměřená lycea. „V 1. kole bylo přijato 290 uchazečů, přitom k dispozici bylo na školách všech zřizovatelů ve Zlínském kraji 394 míst. Lycea jsou tak zatím zaplněná na 74 %,“ uvedla radní Mikuláštíková.

Druhé kolo: široká nabídka oborů a volných míst

Některé ze středních škol už vypsaly druhé kolo přijímacího řízení. Celkem jde o 31 škol s maturitními obory. V nabídce jsou:

  • 84 míst na lyceích (z toho např. 45 na technickém, 16 na ekonomickém, 15 na všeobecném a 8 na přírodovědném lyceu),
  • obory jako Informační technologie, Ekonomika, Gastronomie, Hotelnictví, Strojírenství, Umělecké obory,
  • 28 volných míst na čtyřletých gymnáziích,
  • 2 místa na osmiletém gymnáziu.

Do nematuritních oborů je možné se přihlásit na 23 školách. K dispozici jsou stále obory jako Zedník, Kuchař-číšník, Obráběč kovů a další.

Přihlášky do 2. kola se podávají do 26. května

Přihlášku do 2. kola přijímacího řízení mohou podávat pouze žáci, kteří v 1. kole neuspěli nebo se přijetí vzdali. Ti, kteří se do 1. kola nehlásili vůbec, mohou nyní žádat jen o nematuritní obory. Stále ovšem platí, že:

  • Školy se seřazují podle priority stejně jako v 1. kole.
  • Počítají se body z jednotné přijímací zkoušky z 1. kola.
  • Výsledky budou zveřejněny 24. června v systému DiPSy.

Všechny podrobnosti zájemci najdou v informačním systému DiPSy nebo na webech jednotlivých škol.