Zastupitelstvo Zlínského kraje žádá vládu o rychlé odškodnění občanů Vrbětic

Zastupitelstvo Zlínského kraje žádá vládu o rychlé odškodnění obyvatel Vrbětic. Foto: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ – Zastupitelé Zlínského kraje se kromě projednání 43 bodů zabývali také případem výbuchů muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích, k nimž došlo na podzim 2014. Serveru Zlin.cz to řekla mluvčí kraje Soňa Ličková.

Nejvyšší volený orgán Zlínského kraje se zabýval mimo jiné případem výbuchu muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích v roce 2014. Dva dny před krajským zastupitelstvem totiž premiér České republiky společně s ministrem vnitra oznámili na tiskové konferenci v Praze nové skutečnosti týkající se vyšetřování této kauzy. Zastupitelé vyjádřili názor, že je nutné zastat se lidí, kteří kvůli výbuchům přišli o nenahraditelné ztráty. Zastupitelstvo přijalo usnesení, v němž žádá vládu o co nejrychlejší odškodnění občanů a firem, kteří utrpěli újmu v souvislosti s mimořádnou událostí ve Vrběticích ve dnech 16.10 a 3.12 2014. Zastupitelstvo zároveň uložilo Radě vyhotovit souhrnný materiál ohledně odškodnění občanů ze strany státu a jeho předložení Zastupitelstvu, a dále pak koordinovat komunikaci s postiženými obcemi s cílem dořešit další následky těchto událostí a průběžně o těchto jednáních krajské zastupitele informovat.

Dubnové zasedání začalo slibem nového zastupitele Zdeňka Pánka. Starosta Bystřice pod Hostýnem Pánek jako nastupující náhradník z kandidátní listiny ODS nahradil svého stranického kolegu Jana Hrdého. Ten se totiž stal členem představenstva Uherskohradišťské nemocnice, proto na svůj zastupitelský mandát rezignoval.

Zastupitelstvo projednalo 43 bodů plus „různé“. Hejtman Radim Holiš přednesl aktuální informace o očkování proti COVID 19 a seznámil své kolegy také s tím, jak kraj komunikuje se starosty obcí s rozšířenou působností poté, co od 12. dubna přestal platit nouzový stav a namísto něho vešel v platnost pandemický zákon. Hejtman zastupitelům vysvětlil, co se tím změnilo:

Veškerá případná omezení jsou již plně v kompetenci Ministerstva zdravotnictví, případně Krajské hygienické stanice. Kraj je nyní spíše v roli moderátora a koordinátora. Jsme rádi, že se nám ve spolupráci s nemocnicemi, krajskou hygienou a dalšími partnery v regionu podařilo sladit postup, abychom mohli otevřít školy a služby. Podle zdravotnických dat se situace v našem kraji mírně zlepšuje a za to chci poděkovat všem lidem, kteří byli v době Velikonoc ukáznění a chovali se zodpovědně. Očkujeme nyní podle věku – v závislosti na tom, jaké věkové kategorie nám nejvíce plní JIPky,“ řekl Holiš. Podle něj se během května a června ve Zlínském kraji očkování rozjede v masivním měřítku.

Zastupitelé ocenili, že Zlínský kraj se nebál jít do rizika a otevřel školy.

Jedním z diskutovaných bodů byl harmonogram rekonstrukce objektů Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Ředitel KNTB Michal Filip informoval o přípravě studie na vybudování centrálního objektu, k němuž se nyní vyjadřují zdravotníci ze zlínské interny, kardiologie a chirurgie s tím, že v příštím roce by se mohlo začít stavět.

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x