Žena chtěla investovat do kryptoměny. Teď je o milion a čtvrt lehčí

Ilustrační foto
ZLÍNSKO – Dvaačtyřicetiletá žena ze Zlínska přišla neopatrnou transakcí na internetu o 1 250 000 korun, které chtěla investovat do kryptoměny. Trestním oznámením se nyní zabývají zlínští kriminalisté.

Podvedená žena z obce na Zlínsku je podle kriminálních policistů učebnicovým příkladem, jak k pochybným investicím na internetu dochází – nejprve vám přijde email nebo uvidíte reklamu s nabídkou výhodné investice do kryptoměny jako způsob rychlého zbohatnutí. Kliknutím na příslušný odkaz na internetu se dostanete do virtuálního prostředí, kde vyplníte kontaktní údaje.

Poté vám zavolá operátor, který bude vyžadovat další informace, jako číslo občanského průkazu, číslo bankovního účtu nebo instalaci počítačového programu pro vzdálený přístup do vašeho počítače. Tím dáte neznámé osobě přístup k veškerým datům a obsahu vašeho počítače.

Dvaačtyřicetiletá žena učinila veškeré úkony podle pokynu. Po několika měsících jí na bankovní účet přišly peníze z prodeje nemovitosti, které očekávala. Pár dní nato jí volal z neznámého čísla muž, který ji natolik zmanipuloval, že mu poskytla pod záminkou dobré investice přístup do svého počítače a dokonce potvrdila v internetovém bankovnictví několik plateb v celkovém součtu 1 250 000 korun.

Muž navíc jejím jménem v průběhu asi tři hodiny trvajícího hovoru vyřídil půjčku na 400 000 korun, kterou už ovšem žena nepotvrdila, takže o další peníze nepřišla,“ upřesnila tisková mluvčí krajských policistů Monika Kozumplíková.

Kriminalisté nyní zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod. Pachateli v tomto případě hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

Podvedená žena není jediná, kdo se tímto způsobem nechal napálit, další podobná oznámení podle policistů přibývají. Pro podobné případy poskytuje policie několik preventivních rad:

  1. Nikdy se nepouštějte do investic, o kterých nemáte povědomí.
  2. Nevěřte reklamám o rychlém zbohatnutí, i když v nich vidíte tváře známé z televizních obrazovek.
  3. Nikdy nezasílejte kopie svých dokladů nebo údaje o internetovém bankovnictví.
  4. Neinstalujte si do svého počítače programy, které neznáte a které umožňují vzdálený přístup do vašeho počítače.
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x