Život s umělým vývodem není tabu. Baťova nemocnice chystá edukační setkávání se stomiky

Foto: KNTB
ZLÍN – Zavedení umělého vývodu střeva či močových cest, odborně známého jako stomie, představuje pro řadu pacientů i jejich příbuzné náročnou životní situaci a kolikrát i šok. Vyrovnat se s tělesnou změnou a přiblížit novinky v této oblasti pomohou stomikům a jejich blízkým zdravotníci Baťovy nemocnice, kteří několikrát do roka uspořádají edukační setkání. První se uskuteční už na konci března.

Stomie je otvor, kterým je ze zdravotních důvodů vyvedeno nejčastěji tlusté nebo tenké střevo či močové cesty na povrch těla, většinou na úrovni břišní stěny. Stomie tak slouží jako alternativní způsob vylučování stolice nebo moči.

Stomická ambulance funguje v naší nemocnici v rámci chirurgického oddělení. Staráme se přibližně o 120 pacientů ve věkové kategorii 20 až 99 let,“ říká lékař z Chirurgického oddělení Krajské nemocnice T. Bati Benjamín Tolmáči.

Pacienti do ambulance přicházejí v pravidelných intervalech na kontroly, kde jim zdravotníci vysvětlují, jak o stomii pečovat či jak korektně aplikovat stomické materiály. „Je ale dobré, aby se také potkávali vzájemně a sdíleli své zkušenosti, a abychom my měli více času reagovat na jejich otázky. Proto jsme se rozhodli uspořádat několikrát za rok edukační setkání,“ pokračoval Tolmáči.

Důvodů zavedení stomie je mnoho, záleží i na lokalizaci stomie v rámci trávicího nebo močového traktu. Podle lékařů nejčastěji souvisí s potřebami k výživě pacienta, s nemožností přirozeného odchodu stolice při různých onemocněních či při vyřazení nemocné části střeva z funkce.

Založení nové stomie je pro většinu pacientů náročnou životní situací. „Pro některé z nich je období mezi sdělením diagnózy a operací v těsném časovém sledu, kdy samotnou informaci o diagnóze ještě nemají dostatečně zpracovanou. V této fázi je významné působení zdravotníků, lékařů, sester, kteří pomáhají, jak se vyrovnat s tělesnou změnou,“ upozornila vrchní sestra Chirurgického oddělení Krajské nemocnice T. Bati Gabriela Gajzlerová.

Důvěrnicí a významnou oporou, jež si získává cestu k pacientovi se stomií, je často stomická sestra. „Je rádkyní a ochotná pomoci v každou denní dobu,“ uvádí Gajzlerová s tím, že dříve byli pacienti s diagnózou vedoucí k umělému vyústění střeva přes stěnu břišní invalidizováni, a další část života prožili v separaci společnosti.

Do osmdesátých let 20. století u nás neměli pacienti se stomiemi ani dostatečnou a hodnotnou výbavu zdravotnickými pomůckami. Teď je samozřejmě situace úplně jiná, ale s rozvojem trhu také často nepřehledná. Pomáháme pacientům i v doporučení pomůcek a s praktickými radami. To bude také předmětem našeho plánovaného setkávání,“ vysvětlila vrchní sestra.

Podobně situaci vidí i stomická sestra Martina Babicová: „Velmi důležité je přijmout fakt, že stomie není jejich problém, stomie je řešení jejich problémů, ať už se jedná o nádorové onemocnění střeva, zánětlivé onemocnění střeva, píštěle gynekologické nebo u konečníku, dekubity na sakru a podobně. Téměř všichni pacienti dokážou tento fakt přijmout velmi pozitivně, já se jim v tom snažím pomáhat.“

Příkladem za všechny může být dvacetiletá pacientka, která onemocněla Crohnovou chorobou. Jako zdravotní sestru ji nemoc začala velmi omezovat – například musela třicetkrát denně na WC. Nakonec jí bylo odebráno střevo a doživotně vyšita stomie na tenkém střevě.

Nyní je této dámě téměř 40 let, zvládla se stomií těhotenství, má zdravého šestnáctiletého syna, je to krásná a šikovná paní. Stomie ji vrátila do normálního života, v ničem ji neomezuje, sportuje, plave, věnuje se čemukoliv,“ uzavírá téma Martina Babicová.

Edukační setkávání se stomiky se poprvé uskuteční 30. března ve 13 hodin ve výukové místnosti Centra klinické gerontologie KNTB. Podle zájmu se bude konat třikrát až čtyřikrát do roka.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x