Zlatý střevíček pro Bolka Polívku a Hynka Bočana! Zlín Film Festival odtajnil letošní oceněné

Foto: ZFF
ZLÍN – Zlatý střevíček si z letošního 64. ročníku Zlín Film Festivalu odnesou dvě významné osobnosti českého filmu - režisér a scénárista Hynek Bočan a herec a komik Bolek Polívka. Prestižní cenu udělují organizátoři festivalu každý rok filmovým tvůrcům za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež.

Hynek Bočan se významným způsobem zapsal do srdcí mnoha generací dětských diváků. „Připomeňme například zdařilou adaptaci Rychlých šípů, která byla uvedena jako seriál pod názvem Záhada hlavolamu, či již kultovní pohádku S čerty nejsou žerty, která letos slaví 40 let,“ zdůvodnila umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Mezi Bočanova další slavná televizní díla patří například televizní seriály Přítelkyně z domu smutku či Zdivočelá země zpracovávající témata nesvobody a bezpráví.

Sám režisér reagoval na informaci o ocenění překvapeně, ale s neskrývanou radostí: „Je to významná cena, udělená na světově uznávaném festivalu, ocenění celoživotní práce, potvrzení, že nebyla marná. Co víc si může tvůrce přát? Moc si toho vážím,“ popsal své pocity Hynek Bočan.

Sošku Zlatého střevíčku převezme režisér a scenárista z rukou prezidenta festivalu Čestmíra Vančury během slavnostního zahájení ve čtvrtek 30. května.


Druhý Zlatý střevíček připadne letos Bolku Polívkovi, herci, komikovi, scenáristovi a rodákovi z nedalekých Vizovic. „Do Zlína se moc těším, mám to z Vizovic jen 14 kilometrů a Zlín Film Festival mám moc rád,“ reagoval Bolek Polívka, který se objevil v řadě divadelních, televizních
a filmových rolí pro velké i malé diváky.

Ztvárnil například postavy v pohádkách Největší dar, Princ Mamánek, Anděl páně 2, Tři bratři nebo ve filmu Gump – pes, který naučil lidi žít. „Bolek Polívka také nezapomenutelným způsobem propůjčil svůj hlas několika figurkám z animovaného seriálu Krysáci natočeného na Filmových ateliérech ve Zlíně,“ upozornila Markéta Pášmová.

Herecké výkony jsou však jen jedním z důvodů, proč se organizátoři Zlín Film Festivalu rozhodli ocenit jeho práci. „Jsme nesmírně poctěni, že se tento vynikající filmový a divadelní herec, držitel dvou Českých lvů, zapíše do naší filmové síně slávy a s předstihem tak oslavíme na slavnostním galavečeru 5. června jeho nadcházející 75. narozeniny,“ dodala Markéta Pášmová.

Hynek Bočan a Bolek Polívka se během 64. ročníku Zlín Film Festivalu stanou již třicátým prvním a třicátým druhým držitelem tohoto čestného ocenění. Tradice ceny, kterou si ze Zlína odvezou, sahá do roku 1997, kdy se prvním oceněným stal zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež Josef Pinkava. V minulosti Zlatý střevíček převzala například Iva Janžurová, Eliška Balzerová, Karel Gott, Zdeněk Svěrák, Adolf Born, v loňském roce potom Pavel Nový a Zlata Adamovská.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x