Zlín oslaví 700. výročí ve velkém stylu

ZLÍN – Nadcházející rok 2022 bude ve Zlíně ve znamení oslav. V únoru totiž uplyne rovných 700 let od první písemné zmínky o městě. Takové jubileum si žádá velkolepé oslavy, které vyvrcholí červnovým multižánrovým festivalem Zlín žije.

Tuto významnou událost si město bude připomínat prostřednictvím různorodých akcí po celý rok 2022. „Účelem oslav je prezentovat město v národním a nadnárodním měřítku. Zlín je město mimořádně osobité, kreativní a originální. Oslavy místním obyvatelům připomenou, na co mohou být hrdí, a přilákají turisty,“ řekl k účelu oslav primátor města Jiří Korec.

Hlavní motto oslav vychází z myšlenky, že největší hodnota města spočívá v lidech, kteří, ať už se zde narodili, nebo přistěhovali a nadále v něm působili a rozvíjeli se, jsou jeho největším potenciálem.

Ústředním symbolem významného městského jubilea bude číslo sedm, které vychází z počtu století, kterými si město ve svém vývoji prošlo. Minulost, přítomnost i vize jednotlivých segmentů bude definovat sedm klíčových vlastností, kterými jsou popisováni velikáni zlínských dějin a významní současníci – kreativita, vytrvalost, podnikavost, pracovitost, průkopnictví, otevřenost a vzdělanost.

Program oslav se bude skládat z dlouhodobých projektů i jednotlivých akcí. „Chceme příležitost oslav 700. výročí využít k rekapitulaci dějin, vyhodnocení silných stránek lokality v současnosti a zároveň generovat výstupy, které budou užitečné pro další růst města. A to od podnikání přes kulturu, vzdělávání, sport až po rozvoj potenciálu obyvatel,“ sdělila hlavní manažerka oslav Jana Kubáčová.

Jednou z největších akcí oslav bude v červnu 2022 velký festival s názvem Zlín žije, který přinese několik multižánrových scén ve veřejném prostoru města, pouliční umění a zážitkový program. V rámci tří dnů se na scénách vystřídá většina hudebních seskupení Zlína od folkloru přes rock, folk, pop či folklor.

Oslavy mají dokonce své vlastní logo, které vychází ze symbolu ležaté osmičky, tedy nekonečnosti, na místě nul v číslici „700“. Logo z dílny absolventky UTB Evy Šiškové má znázorňovat nekonečnou odvahu, invenci, podnikavost, silnou vůli a nekonečné pole působnosti pro ty, kteří svůj život s městem spojili. „Město Zlín je od samého počátku formováno příběhy lidí, kteří jsou přesvědčeni, že díky invenci, odvaze a podnikavosti lze dosáhnout i zdánlivě nemožného. Tato myšlenka se propisuje do loga, audiovizuálního spotu i oslav samotných,“ řekl k propagaci tiskový mluvčí města a manažer komunikace oslav Tomáš Melzer.

První audiovizuální spot k oslavám 700 let od založení Zlína najdete ve videu na začátku článku.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x